уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мисија Еулекса непожељна на Космету
Хроника

Мисија Еулекса непожељна на Космету

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. октобар 2008.


Протестни скупови због распоређивања мисије Еулекса на Косову и Метохији одржани јуче у Косовској Митровици и Грачаници 


Косовска Митровица, Грачаница – Протестни скуп под слоганом „Стоп Еулексу”, са кога је више хиљада житеља северног Косова поручило да је против мисије Еулекса чије је распоређивање почело, одржан је јуче у подне на централном тргу Шумадија у Косовској Митровици, у организацији Скупштине Заједнице Косова и Метохије. Како је са скупа поручено, мисија Еулекса је „окупаторска”, а циљ јој је да „украде територију, младост и детињство наше деце”.
Окупљенима се са говорнице обратио Марко Јакшић, потпредседник Скупштине Заједнице КиМ истакавши да „чак и да се Руси и Кинези сложе да мисија Еулекса дође на Космет, држава Србија мора да буде против, јер је Космет српско питање”. Он је, бурно поздрављен, оптужио државно руководство да се плаши да се замери Европи јер ће се тако смањити шансе за улазак у Европску унију, а „њима је више стало до ЕУ него до Косова”.
Такође, осврнуо се и на данашње отварање Окружног суда у Косовској Митровици и оптужио Оливера Ивановића, државног секретара за КиМ, да „са представницима шиптарске владе разговара о расписивању конкурса за 60 судија, Албанаца који треба да дођу на овај део Косова”. Потпредседник српске скупштине је оптужио и Министарство за КиМ подсетивши да, иако „ми од државе Србије очекујемо да настави збрињавање интерно расељених Срба и да шири простор на коме сада Срби живе, Министарство за Космет то не чини”.
Прозван је јуче и Ивица Дачић, српски министар полиције, јер је пре неколико месеци рекао „да ако треба полиција и војска треба да ратују за КиМ”. Јакшић је казао да Срби овде неће да ратују, већ да траже од Дачића да полицајцима из редова КПС-а на северу Косова исплати плате, које месецима не примају, а јачање државних институција Србије на Космету је најбољи одговор на покушај стварања независног Косова.
Реаговали су јуче и народни посланици у Скупштини Србије са Космета Љубомир Краговић (СРС) и Милан Димитријевић (ДСС) који су позвали власти у Београду да народу не шаљу нејасне поруке о подели Косова, већ да се боре за поштовање међународног права. Грађанима северног Косова јуче се обратила и Славија Меркел, представница Удружења „Космит” из Немачке уз поруку Србима да истрају у праведној борби за очување територије на којој су вековима.
Јучерашњи протестни скуп је прошао без инцидената, а завршен је протестном шетњом до главног градског моста на Ибру који раздваја јужни албански и северни српски део Косовске Митровице, а на мосту су примећене јаче снаге припадника КПС-а и специјалних јединица Унмик-полиције.
А неколико стотина Срба окупило се јуче и у Грачаници, како преноси Бета, представници српске општине Приштина, лоциране у Грачаници, позвали су Србе у централном делу Косова на грађанску непослушност, истичући да је то начин да покажу неслагање са мисијом Еулекса и са једнострано проглашеном независности Косова.
Председник Скупштине општине Приштина Радован Ничић је оптужио међународну заједницу за политику према Косову, тврдећи да „међународни фактори најпре свађају народе у покрајини, а онда се појављују као њихови помиритељи”. Ничић је рекао да Еулекс код Срба није добродошао, јер спроводи Ахтисаријев план који Косову даје независност.
Директор Клиничко-болничког центра у Грачаници Стојан Секулић је окупљенима поручио да „прича о статусу Косова није завршена”, и позвао косовске Србе да не напуштају покрајину.
Секулић је истакао поруку председника Србије Бориса Тадића: „Европа да, Еулекс не”, изречену током његових сусрета с немачким званичницима.
Окупљени су се, након протеста, разишли без инцидената.
Б. Радомировић 

[Политика 03.10.2008.] 


 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер