среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Радман: Вирус ће умрети, почео је сам себе да уништва. Миланко Шеклер: Вирус ће се прилагођавати, неће нестати
Хроника

Мирослав Радман: Вирус ће умрети, почео је сам себе да уништва. Миланко Шеклер: Вирус ће се прилагођавати, неће нестати

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. новембар 2021.

Биолог и генетичар Мирослав Радман слаже се са тврдњама неких научника у Јапану да је коронавирус почео сам себе да уништава, што објашњавају превеликом мутацијом самог вируса, а што је довело до његовог "изумирања" у тој држави. "Ретро вируси са РНК геномом мутирају сто хиљада пута више него наши властити гени, то значи да сваки пут кад се копирају гени вируса има нових мутација, и онда та мутација са грешком постаје оригинал, па се она копира опет са грешком и тако грешке се акумулирају и доводе до неизбежне генетске смрти вируса. Једини разлог сексуалне репродукције је да се процесом рекомбинације избегну те мутације, иначе би све врсте, укључујући и људску, давно изумрле кад би се копирале као вирус", каже Радман. Вирусолог Миланко Шеклер, пак, уопште се не слаже, наводећи да једночлани РНК вируси јесу нестабилнији и имају много мутација, али "ова варијанта коронавируса има одличне репаративне, корективне механизме који савршено раде и јако слабо мутира, за разлику од многих других коронавируса".

„У РНК се налазе информације шта све треба да уради вирус да направи сам себе када уђе у ћелију. Он за почетак направи све што му је потребно, и то можемо да замислимо као једну трубу штофа, он синтетише све протеине и све алате који му требају. Дакле, није само изаткано платно од кога ће да направи сам себи одело, него је направио и иглу и конац и креду и маказе, све је направио. Тај неструктурни протеин 14 је контролор, он гледа да ли је све на свом месту и чим дође до грешке он то поправи“, указује Шеклер у Новом дану на ТВ Н1.

Шеклер: Хуманих коронавируса има четири тренутно, и они постоје већ 40 година код људи. И ниједан није нестао

Додаје да ово није први коронавирус, и да у популацији кокошака постоји већ 70 година, ниједан до сада није нестао, него су настали нови.

„Хуманих коронавируса има четири тренутно, и они постоје већ 40 година код људи. И ниједан није нестао. То је судбина и овог вируса, он ће се прилагођавати“, сматра Шеклер.

На питање како тумачи да је Јапан, из кога је дошла вест о самоуништењу вируса, средином августа имао нагли пораст случајева заразе, са више од 23.000 нових инфекција дневно, а да су тренутно ти дневни бројеви пали на само 170 заражених, а смртни случајеви од ковида-19 су се у новембру спустили на једноцифрене бројеве, Шеклер наводи да људи у Азији имају ензим који уништава овог контролора вируса, али додаје да га имају и Јужнокорејци, „па у тој земљи није изумро вирус“.

Каже да Јапан ради „јако мало тестирања, него иду на дијагностику са променама на плућима, носе маску до бесвести, они имају култ маски“.

„Они су се, такође, невероватно брзо вакцинисали – 77 посто за три месеца, и онда добијате врло јаку заштиту у популацији. Ми смо то сви у Европи развукли“, истакао је Шеклер.

Радман: „Вирус себе мутира до смрти“

Радман, међутим, сматра да је у Јапану „вероватно дошло до јапанског клона, да није са стране долазило свежих вируса са новим мутацијама“.

Наводи да од огромног броја мутација коронавируса, једна од 10.000 мутација побољша вирулентност вируса, „али ни тој мутацији се не пише добро“.

„Вирус себе мутира до смрти“, тврди он.

Он на питање, зашто се само у Јапану десило то, а не и у другим земљама, каже да су мутације релативно ретке грешке у копирању генома и непредвидиве су.

Радман: Мислим да пливамо у мору мртвих вируса и да они стварају неки имуни одговор

„Јако је тешко предвиђати кад ће доћи до мутационог растапања. Исто је тешко предвидети када ће се појавити мутација која ће побољшати успех вируса. Али, предвидиво је да се мутације акумулирају“, појашњава Радман и додаје да не постоји метода да се раздвоје и изброје мртви и живи вируси.

„Мислим да пливамо у мору мртвих вируса и да они стварају неки имуни одговор“, наводи он.

Додаје и да нема научних аргумената да је иједна од корона мера била ефикасна, што се уклапа у мишљење неких јапанских стручњака, за које је необјашњиво да су ти нагли падови бројева новозаражених и умрлих у Јапану само последица дисциплине грађана који носе маске, поштују мере и који су се масовно вакцинисали.

„Проблем је што смо се до сада бавили својим имуним системом, а јако мало вирусом, и зато патимо од мањка информација“, сматра он.

Шеклер: „Код коронавируса се зна свака цигла где се налази“

Шеклер, пак, каже да се „код коронавируса зна свака цигла где се налази“.

„Знање о нашем имуном систему и знање о вирусу треба да се укрсте. Направиће се равнотежа, вакцина служи да ублажи први удар вируса“, додаје он.

Радман, међутим, више верује у самоуништење вируса, него у вакцину, када се узме у обзир колико се нових мутација дешава.

„Епидемије дођу и прођу, тако ће вероватно доћи до адаптације, до неке врсте симбиозе, где вирус припитоми нас, а ми вирус и настави се суживот. Ова корекција грешака делује само у моменту копирања, међутим, једном кад је фиксирана и онда нема те интелигенције која ће кориговати мутацију која је већ фиксирана и копирана, због тога долази до нужне акумулације мутације, не видимо их, јер су мртви (вируси)“, каже он и додаје да треба изоловати различите мутације вируса, јер је „то начин да се повећа могућност да вирус одумре“.

„Сви ти различити вируси путују са нама, ми путујемо. Не може вирус да нестане у једној земљи, то је више питање сплета околности“, сматра, пак, Шеклер.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер