петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Прокопијевић: Економија и јавне финансије Србије су на силазном путу, Влада се темељи на маркетингу и политичкој пропаганди
Хроника

Мирослав Прокопијевић: Економија и јавне финансије Србије су на силазном путу, Влада се темељи на маркетингу и политичкој пропаганди

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. јун 2015.

Економиста Мирослав Прокопијевић оценио је да су економија и јавне финансије Србије на силазном путу. Држава се сваке недеље по два пута задужује на домаћем финансијском тржишту између 80 и 200 милиона евра.

Научни саветник у Институту за европске студије Мирослав Прокопијевић оценио је да су економија и јавне финансије Србије на силазном путу, а држава се, поред свих других задуживања, сваке недеље по два пута задужује на домаћем финансијском тржишту емитујући вредносне хартије, вредне између 80 и 200 милиона евра.

"Да је тачно да смо стали на своје ноге не бисмо морали то да радимо", истакао је Прокопијевић у интервјуу за сајт Истиномер.

Према његовој оцени, садашњој Влади Србије, као и неким претходним, није битно шта се догађа у реалности, него шта је маркетинг и политичка пропаганда, "на томе се темељи, а реалног упоришта у цифрама ту нема".

"Када види да цифре лоше стоје, онда држава престаје да плаћа неке своје обавезе, смањује трансфере локалним заједницама, па сад долазе вишеструко увећани порези на имовину. То су све игре и играрије, крајње неозбиљне", констатовао је Прокопијевић.

Према његовом мишљењу, то показује да власт није у стању да се ухвати у коштац са кључним проблемима него их одлаже и "гура под тепих".

Говорећи о најављеном отпушању у јавном сектору, Прокопијевић је нагласио да су вишкови запослених већи него што је споразумом са ММФ предвиђено, а власт сада покушава да и број оних које треба отпустити умањи, "јер су свесни колико је то политички болно".

"Свака прича о отпуштању у јавном сектору је за било коју власт и странку најгора ствар коју могу да замисле, то је ударање на сопствене редове, отпуштање својих присталица", рекао је он.

Прокопијевић сматра да, од око 800.000 запослених у јавном сектору треба отпустити бар половину, али да држава то не сме да уради.

"Не смеју да отпусте ни пар десетина хиљада, а камоли пар стотина хиљада људи. Што значи да ћемо дугорочно живети а једном врло неефикасном државом и великим вишковима запослених у јавном сектору, које ћемо плаћати без потребе", закључио је он.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер