петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лазански: Западна интервенција је ипак мешање у туђи грађански рат
Хроника

Мирослав Лазански: Западна интервенција је ипак мешање у туђи грађански рат

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. март 2011.

Ако Гадафи издржи почетне ударе, имаће све већу подршку арапском свету

Француски борбени авиони започели војну операцију. – Западне агенције тврде да су тенкови либијске војске ушли у Бенгази, док званични Триполи то демантује

Француска је започела операцију „зона забрањеног летења“ изнад Либије, а француски борбени авиони већ патролирају у ваздушном простору Либије. Истовремено, државна телевизија у Триполију јавља да је бивши министар унутрашњих послова Абдел Фатах Јунис, који је на почетку побуне напустио пуковника Муамера Гадафија и сврстао се међу његове противнике, сада опет уз Гадафија. Објављене су и њихове заједничке фотографије, али није јасно од када датирају.

Државна телевизија Либије јавља и о „побуни против побуњеника у Бенгазију“, где су наводно присталице пуковника Гадафија устале против његових противника. Телевизија у Триполију демантује да су у граду тенкови пуковника Гадафија, инсистира се на унутрашњој побуни. Западне агенције тврде да су тенкови либијске војске ушли у Бенгази, док Триполи каже да су ти тенкови на неких 30 километара од Бенгазија.

Кошмар је, изгледа, потпун – од авиона који је првог дана интервенције оборен изнад Бенгазија, а за који су побуњеници касније рекли да је њихов, до најновијих дисонантних ставова Арапске лиге. Ако ствари на војном плану за присталице западне војне интервенције не крену набоље, на политичком плану биће све више оних који ће се дистанцирати од операције „зона забрањеног летења“ јер, како год се та акција гледа и схвата, то је ипак мешање у туђи грађански рат. Ако пуковник Гадафи војно издржи почетне ударе, имаће највероватније и све већу политичку подршку у делу арапског света.

Гадафи је очито рачунао с неком врстом западне војне интервенције, он је знао да су сви ултиматуми да његове снаге одмах прекину борбене операције око Бенгазија и Мисурате само увод у војну интервенцију, и да без обзира шта он урадио, после онакве резолуције Савета безбедности УН, ваздушни удари следе. Заправо, било је нелогично и очекивати да ће неке западне силе, којима је Гадафи „стари дужник“, пропустити такву прилику да му наплате све старе грехове. У том контексту Гадафи је имао само две опције: да повуче своју војску око тих градова и тако је у пустињским условима изложи противничкој авијацији, анулирајући све оно што је раније војно постигао, или да продужи напредовање својих снага у сам град Бенгази и тако „сакрије“ своје јединице у великом граду, где је противничкој авијацији сада врло тешко да разликује побуњенике од владиних војника. Да је Гадафи све своје снаге оставио у голој пустињи око Мисурате и Бенгазија, авијација западних држава направила би масакр његове армије, јер либијска војска нема најмодерније покретне противавионске ракетне системе. С ракетама „СА-8“, „СА-9“ и „СА-6“, с лаким ракетама „СА-13“ и „СА-7“, које се испаљују или с рамена или са импровизованих платформи на теренским аутомобилима, тешко да се могу зауставити најмодернији западни авиони. Противваздушни ракетни системи већег домета, као што су „СА-2“ и „СА-5“, имају застарео начин навођења и није познато да ли су у међувремену модернизовани. Либија има посебну команду ПВО, са укупно око 280 пројектила већег домета. Противваздушна одбрана подељена је на пет сектора, ракете и део ловачке авијације које чине авиони типа „мираж Ф-1“, „миг-25“, „миг-23“ и „миг-21“. Ловачка авијација Либије броји укупно 229 борбених авиона, 15 апарата типа „мираж“, 94 типа „миг-25“, 75 ваздухоплова типа „миг-23“ и 45 авиона типа „миг-21“. У ловачко-бомбардерској авијацији још је и 14 „миража“, 40 „мигова-23“ и 53 авиона „Су-17“, односно „Су-20“.

Либијска ПВО располаже са укупно 250 топова калибра од 23 мм, 30 мм и 57 мм. Питање је само колико је све то заједно, са радарима, увезано у један повезан ПВО систем и колико је тај систем отпоран на електронска ометања. Да ли су Либијци проучили сва искуства у ратовима у последњих 20 година?

С друге стране наступају најмодернији западни авиони, од француских апарата типа „рафал“ до вероватно и британских односно заједничких европских „тајфуна“ којима је ово прва борбена употреба. „Рафали“ су већ били у Авганистану. Ту ће бити и авиони типа „торнадо“ за гађање авионских писта ракетама „дурандал“, можда и „јагуари“ којима би то била последња борбена употреба, и цела лепеза америчких авиона. Од „ФА-18“ до „Ф-15“ и „Ф-16“, можда и „Б-52“. Либија ће бити прави полигон за трошење већ застарелих бомби и ракета и за премијерни наступ неких нових оружја.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер