петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лазански: Пуковнику Гадафију остала само једна рафинерија
Хроника

Мирослав Лазански: Пуковнику Гадафију остала само једна рафинерија

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. јул 2011.

Триполи – Прoшле ноћи борбени авиони НАТО-а надлетали су главни град Либије, чуле су се три јаче експлозије, а после тога и звук хеликоптера у делу града који се зове Занзур. Претпостављам да се ради о британским хеликоптерима типа „апач”. Да ли је било и цивилних жртава, то новинарима још није саопштено, јер овде практично нико и не почиње са било каквим радом пре 11 сати, а још је и петак.

Ипак, потврђено је да је НАТО бомбардовањем уништио једну од две рафинерије нафте које Моамер ел Гадафи има под својом контролом, рафинерију у Бреги која је производила бензин. Остала је, дакле, још само рафинерија у Завији па да Либија остане без производње бензина.

Бомбардовањем рафинерије у Бреги НАТО је прешао у другу фазу свог ваздушног рата против Гадафија и владе у Триполију. Сада се гађају стратешки привредни објекти, постројења од виталног значаја за живот земље, уједно и постројења која увек можете да подведете под војни циљ. Свака рафинерија која производи бензин може се сматрати за војни циљ.

Но, питање је шта су циљеви авиона НАТО-а после рафинерија? Хоће ли НАТО, ако Гадафи не попусти, ући и у фазу бомбардовања број три, гађање електрана и далековода с графитним бомбама ради прекида снабдевања струјом, што би додатно отежало живот становништва. Нешто што је већ виђено у СР Југославији 1999. године. Јер и овај се рат води по истом шаблону, заправо све фазе сукоба скоро да се идентично понављају, с тим да је прелазак из фазе један у фазу два на примеру Либије дуже трајао. Зато што у Либији и немате много тога шта да срушите да бисте изазвали гнев и огорчење грађана на свог лидера.

Сви стационарни војни циљеви владе у Триполију већ су уништени, ратна лука Ел Маја је бомбардована, неколико је либијских ратних бродова потопљено, неки су само ракетама пробушени изнад воденог газа и још плутају на води. У том је подручју једна либијска батерија обалских топова од 130 милиметара пре три дана погодила једна брод НАТО-а оштетивши га толико да је морао да се повуче далеко изван зоне поморске блокаде либијске обале.

У међувремену, спекулише се ко све војно помаже Гадафију и побуњеницима. Бенгази оптужује Украјину да је омогућила да бивши украјински специјалци ратују на страни Триполија, а у Триполију кажу да се плаћеници из Јордана, „муртазеква”, боре на страни побуњеника.

Оружје које је Катар бродовима послао побуњеницима, а које су заробиле поморске снаге Либије, стално се приказује на ТВ каналима. Влада у Триполију је свима онима који желе да напусте Либију дала на коришћење бројне раније узете чамце и јахте, заплењене због кријумчарења, да са тим јахтама, глисерима и чамцима крену ка обалама Француске и Италије. Пуковник Гадафи увек има оригиналне идеје.

Петак је овде нерадни дан, већина радњи је затворена. Прилика да се на централном Зеленом тргу у Триполију опет окупи велика маса људи у знак подршке пуковнику Гадафију. Тако је било и данас, покушавао сам да проникнем у физиономије људи који су скандирали Гадафију и Либији. Колико ту има спонтаности, колико глуме за стране новинаре, колико беса и фрустрације, а колико одрађивање плаћеног посла? Тешко је све то разврстати и разликовати у маси која скандира, која повремено пада у делиријум, опијеност тренутком толико карактеристичним за арапски свет.

Истовремено, главна градска плажа препуна је купача, целе породице дођу на целодневни боравак уз море. На плажи се спремају макарони, групишу се права мала насеља од сунцобрана под којима лешкаре бројне либијске породице. Мушкарци роне са маскама, а жене се купају у хаљинама испод којих су фармерке. Нема мешања са странцима.

Две улице даље од градске плаже на кућама су бројни графити против пуковника Гадафија. Чланови породица оних пријатеља и блиских сарадника лидера Либије који су га у међувремену напустили, и отишли у редове опозиције или код побуњеника, и даље станују у својим кућама у Триполију и раде тамо где су и пре радили.

Тако синовац Мусе Кусе и даље издаје скутере на елитној плажи, на Регати, где се иначе купају само странци и највиши функционери владе и где је улаз врло ограничен, јер синови Гадафија имају овде своје куће.

За грађане из Србије само кажете Новак Ђоковић и улазите на ту строго чувану плажу. Још вам и салутирају...

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер