субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лазански: Кфор тихо одлази са Косова
Хроника

Мирослав Лазански: Кфор тихо одлази са Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. октобар 2010.

Нико не сме превише гласно да утврђује датуме одласка својих војника са Косова, али сви то потајно желе.

Премијерка Словачке Ивета Радичова обишла је пре неколико дана словачке војнике у оквиру снага Кфора у бази Сајковац на Косову чије ће повлачење почети 1. децембра. Словачка сада има на Косову једну пешадијску чету са 145 војника. Вести о могућем смањењу броја својих војника у Кфору најављује и Чешка, која сада има на Косову једну пешадијску чету са 393 војника.

Иако су министри одбране земаља НАТО-а у јулу ове године на састанку у Бриселу закључили како не треба журити са смањењем бројног стања Кфора и да не треба утврђивати никакав тачан датум и програм смањења и преобраћања Кфора у мисију одвраћања, неке земље имају своје посебне планове. Наиме, министри одбране држава НАТО-а нагласили су на том састанку да су нужне додатне политичко-војне процене безбедносне ситуације да би се донела одлука о смањењу трупа Кфора на Косову са садашњих 9.900 припадника на 5.000 и прелазак те мисије на фазу „одвраћања”. Истовремено, министри су закључили да, „упркос повременим безбедносним инцидентима на Косову, општи развој и даље иде у ваљаном смеру ка већој безбедности и стабилности, као и снажнијим локалним институцијама”.

Дакле, од некадашњих 55.000 војника Кфора, који су на Косово ушли под амблемима и заставама УН, сада имамо 9.900 припадника Кфора. Без амблема и застава УН. Са амблемима и заставама НАТО-а. Нико не сме превише гласно да утврђује датуме одласка својих војника, али сви то потајно желе. Но, проблем је НАТО формула „заједно смо дошли, заједно одлазимо”. Осим тога, ту су и контрадикторности, шта раде, на пример, словачки војници на Косову, где бране независност државе коју влада Словачке не признаје.

„На Косову смо изразито неутрални, на терену нема контрадикторности. Добијамо наређења од главног команданта Кфора у оквиру плана 10501, који опет прима наређења од Савета НАТО-а”, рекао је за лист „Паис” пре две године пуковник Хосе Асеведо Еспехо, командант 19. контингента шпанских снага. Он је тада имао под својом командом 585 војника. Како у Шпанији нису имали баш велико разумевање за ту врсту неутралности, Мадрид је повукао своје војнике са Косова. Образложење је било да они тамо немају шта да бране. У складу са шпанском пословицом „Дошли су Маври и смрвили нас, јер бог помаже лошима када их има више него добрих”. Двоструко више важи када су лоши још и богати и моћни.

Снаге Кфора учествују у обуци нових косовских оружаних снага по стандардима НАТО-а, а које треба да броје до 2.500 војника. Словачка, Румунија и Грчка изразиле су своје резерве према том плану, јер те земље не признају независност јужне српске покрајине. НАТО је створио и специјални фонд за финансирање обуке и куповину наоружања за нову косовску војску.

„Србија се противи да НАТО обучава косовске снаге безбедности. Инсистирамо да Кфор остане у оквиру свог тренутног мандата и да не пружа никакву помоћ у изградњи институција самопроглашене државе Косово”, рекао је за агенцију АП у мају 2008. године генерал-потпуковник и тадашњи начелник Генералштаба Војске Србије Здравко Понош...

Кфор, дакле, дискретно одлази и без формуле „заједно смо дошли, заједно и одлазимо”. Остаће снаге „одвраћања”, симболичан број војника САД, Француске, Италије и Немачке, тек да се зна ко је тамо газда. Уз нарастање најновије армије на свету – косовске...

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер