петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лазански: Четврти светски рат
Хроника

Мирослав Лазански: Четврти светски рат

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. мај 2011.

Да ли се душа Русије опростила од Запада, јер тамо нема шта да тражи? Пре доста година Пастернак је у једном свом стиху рекао да јесте.Хоће ли нови амерички антиракетни штит бити та препрека, та „гвоздена завеса” која може да доведе до горег раздвајања него што је то некада био Берлински зид? Долази ли нам то нови хладни рат или је председник Русије Дмитриј Медведев у свом спектакуларном медијском наступу, заправо, више водио рачуна о томе да су председнички избори у Русији већ следеће године?

Могуће да има у свему томе свега помало, али ми као да заборављамо да и поред нестанка СССР-а и краја оног хладног рата, постоје и опстали су планови како победити у нуклеарном сукобу, како да политичко-војне елите преживе тај рат и како да после тог рата воде нови рат. И све то без обзира на глобализацију, повезаност капитала, улагања Американаца у руску привреду, општу демократизацију и пропаст комунизма. Приче о трећем светском рату стога су већ прeвазиђене, стратези великих сила припремају се за четврти светски рат.

Наиме, још је Фред Ајкл, заменик секретара за одбрану САД, говорећи у Конгресу 1987. рекао „морамо да осигурамо да нам и после атомског рата преостану офанзивни капацитети, резерве стратешких снага које ће моћи да преживе и буду употребљене у неком новом рату”. Његов наступ у Конгресу део је реферата Пентагона „Смернице за одбрану 1984–1988”.

У реду, рећи ће неки, али од тада је прошло толико времена, свет се променио, постоји велика узајамна економска зависност и нуклеарни рат ствар је филмова и маште. Тачно, али за војне стратеге ништа се није променило, штавише планови како да елите преживе атомску апокалипсу стално се ажурирају и због могућности техничке грешке и случајног почетка нуклеарног рата. Ко је путовао Америком можда је на неким фармама, далеко од градова, приметио веома танке радиофонске антене високе и до стотинак метара. Оне емитују сигнале ниске фреквенције избегавајући ризик од атмосферских поремећаја изазваних електромагнетским импулсима после атмосферске нуклеарне експлозије. То је систем ГВН замишљен да функционише и када се изгуби један или више емисионих центара, јер свака од тих антена има могућност трагања за алтернативном емисионом трајекторијом, односно сама проналaзи структуре које још функционишу после атомског удара. Од првобитно предвиђених 500 таквих антена, Пентагон је инсталирао 127.

„После атомског рата, широм САД имаћемо острва преживелих и морамо створити услове за комуникацију са сваким од тих изолованих острва”, пише у документу америчке Нуклеарне агенције за одбрану. Дакле, на вест о првом атомском нападу, председник САД, потпредседник, секретар за одбрану и Здружени генералштаб хеликоптерима се пребацују у најближу базу, укрцавају се у специјални авион и полећу. У почетној фази атомског рата велику улогу имаће команда ADCOM у брдима Колорадо Спрингса, 3.500 метара испод гранитних стена. Смештена је у 15 челичних контејнера на великим федерима, који би ублажили потресе од нуклеарних експлозија. ADCOM има улогу да обавести председника САД да је нуклеарни рат почео.

Председник, ипак, не може да остане у свом авиону, и поред снабдевања горивом током лета, дуже од 72 сата, мораће да слети.Где, ако су војне базе и цивилни аеродроми уништени? На неки забачени аутопут, планови за то одавно постоје. Радиоактивна атмосфера која може да изазове хладноћу, невреме, биолошке поремећаје, да оштети опрему, смањи ефикасност команде? Компаније „Форд” и „Мартин Маријета” већ су направиле специјалне камионе, покретне команде, мрежу малих Пентагона у камионима са свим комфором и заштитом од радијације. Ти камиони били би стално у покрету.

„Цигански” живот за елиту политичара и неке генерале копнене војске и авијације, али ипак живот после атомског рата. Неки адмирали морнарице биће још сигурнији у својим атомским подморницама по 600 метара испод површине мора. У Пентагону, заправо, више страхују од прекида линија команде и комуникације него од радијације. Јер сигнали команде за случај атомског рата иду од извиђачких сателита преко релејних станица у Аустралији, на Хавајима, све до Калифорније.Једна од релејних станица у Калифорнији смештена је одмах поред петље аутопута Лос Анђелес–Сан Диjего. Довољно је да камион излети са те петље, удари у станицу, па да официри у ADCOM-у помисле да је Русија започела нуклеарни напад на САД.

Атомски рат због грешке? Било је више таквих узбудљивих случајева. Једном је неко у ADCOM-у заборавио да унесе у компјутер податак да се ради о вежби, други пут је покварени чип показао погрешну бројку, лажна је узбуна трајала неколико минута.

У априлу 1983. боравио сам у Офуту у Небраски, у тадашњој Врховној команди америчких стратешких нуклеарних снага САЦ, најважнијој команди за атомски рат. Ту стиже наређење председника САД за лансирање ракета, САЦ је командовао атомским подморницама, ракетама у копненим силосима и бомбардерима који носе атомско оружје. Разговарао сам са командантом САЦ-а генералом Бени Дејвисом. Он је могао тада да пошаље бомбардере с атомским бомбама и без дозволе председника САД до одређене удаљености од тадашњег СССР-а. Демонстрирали су ми везе преко „грин пајн УХФ система” са својим базама на Аљасци на Гренланду и на Исланду, позвали су и летећу САЦ команду у авиону, јавио се генерал Харли Хјуз. Све технолошки супериорно, а грешке су се ипак догађале.

И сада ће део свега тога бити под командом наших комшија Румуна у оквиру антиракетног штита у Румунији. Да ли да се смејем или да одмах купим ону стару заштитну маску М-1?

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер