уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак: За Словачку је проблематичан начин на који је Косово дошло до проглашења независности
Хроника

Мирослав Лајчак: За Словачку је проблематичан начин на који је Косово дошло до проглашења независности

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. март 2017.

 БЕОГРАД - Будући председник Генералне скупштине Уједињених нација Мирослав Лајчак оценио је да се Европска унија удаљава од Западног Балкана, простора који је за њу природан, а да је све више присутна фрустрација становништа због мало опипљиве ЕУ.

Са друге стране, каже да ниједна од опција за регион не представља реално испуњење жеља за безбедношћу, стабилношћу и економским просперитетом грађана Западног Балкана.

Лајчак, који је министар спољних послова Словачке, сматра да би неостваривање европске перспективе генерисало национализам, а у наставку фрагментацију насилним средствима.

Како каже, једна од последица била би миграција из региона, као и отворена врата за миграцију са подручја Блиског и Средњег истока и Африке.

"Не мислим да ЕУ, али и Европа у ширем смислу може себи да приушти такав сценарио", рекао је Лајчак у интервјуу за Нови магазаин.

Потребно је, каже Лајчак, пустити земље Западног Балкана да се уместо перспективе одређене фиктивним календарима инспиришу започетим процесима, својим сопственим напретком и његовим примереним награђивањем.

"ЕУ и њене институције морају опет да пронађу заједнички језик са људима, да бисмо избегли талас популизма и национализма који као цунами погађају једну државу ЕУ за другом. То је највећи проблем који морамо хитно да решимо", рекао је Лајчак говорећи о унутрашњим проблемима ЕУ.

Бивши високи представник ЕУ за БИХ сматра да се регион поред економских проблема, сиромаштва, национализма и слабим институцијама суочава и са слабим стањем у области владавине права. Подсећа да поглавља 23 и 24 чине камен темељац у том контексту, али сматра и да процесе у вези са тим поглављима не треба вештачки убрзавати.

Требало би, каже, да важи принцип, да ЕУ реагује позитивно и то отварањем поглавља, кад земља испуни одређене критеријуме.

"Тражење изговора зашто тако не поступати на земље делује демотивишуће", рекао је Лајчак.

Он је приметио да недостаје стратешка комуникација ЕУ и Западног Балкана у ширем контексту и да је запрепашћујуће да други актери са много мање улагања добијају изразити одзив становништва, па затим и политичкихг елита.

Према његовој оцени, та појава је последица нејединства ЕУ, разних делимичних погледа на интеграцију Западног Балкана у ЕУ, често мотивисаних краткорочних, унутрашњополитичким циљевима, без дугорочне визије и препознавања стратешких интереса ЕУ.

Министар спољних послова Словачке поновио је да је за ту државу проблематичан начин на који је Косово дошло до проглашења независности.

Каже да је став Словачке према комплексном косовском питању усмерен на тражење уравнотеженог, продуктивног и дугорочно одрживог решења у корист стабилности, безбедности и економског просперитета у региону и Европи.

Кључан је дијалог између Београда и Приштине о нормализацији међусобних односа, рекао је Лајчак.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер