четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак: Србија вероватно кандидат за ЕУ до краја године
Хроника

Мирослав Лајчак: Србија вероватно кандидат за ЕУ до краја године

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. фебруар 2011.

САРАЈЕВО - Србија, Црна Гора и Хрватска могу остварити значајан напредак ове године на путу европских интеграција, али друге државе западног Балкана морају прво решити своје политичке проблеме, изјавио је данас званичник Европске уније Мирослав Лајчак.

"Србија и Црна Гора имају изводљиве, веома реалне шансе да добију статус кандидата, а Хрватска је врло близу завршетку приступних преговора", изјавио је Лајчак у интервјуу за Ројтерс, по доласку у посету Босни и Херцеговини.

Лајчак, директор Службе за спољне послове Европске уније задужен за односе са западним Балканом, рекао је да "ова година има потенцијала да буде веома успешна и важна година за неколико држава у региону".

Он је додао да су многе балканске земље тренутно веома подељене и више концентрисане на унутрашње конфликте него на европске интеграције.

Европски званичник је указао на политичку кризу у Албанији и тензију насталу после антивладиних протеста у Тирани прошлог месеца, када су страдале четири особе.

"Албанија мора да изабере", нагласио је Лајчак, додајући да је ЕУ поставила Албанији јасне услове за добијање статуса кандидата до краја 2011.

Босна и Херцеговина је, према његовим речима, такође, на раскршћу и потребно је да пре свега буде формирана влада која ће бити "способна и посвећена спровођењу европског програма". Лајчак је рекао да ЕУ види косовске нове лидере као поуздане партнере јер су изабрани демократским путем, упркос наводима да је косовски премиејр Хашим Тачи умешан у криминалне активности.

"Сада очекујемо да се нове институције пуном брзином ангажују у испуњавању европских захтева и желимо да што пре видимо почетак дијалога Београда и Приштине", изјавио је Лајчак.

За разлику од Србије, Хрватске и Црне Горе,друге државе се суочавају са унутрашњим политичким изазовима и нису спремне да предузму веће напоре ка приближавању Унији, оценио је Лајчак.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер