четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак: Проширење ЕУ на Западни Балкан и Турску остаје приоритет
Хроника

Мирослав Лајчак: Проширење ЕУ на Западни Балкан и Турску остаје приоритет

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2016.

Словачка је конзистентна у својој подршци политици проширења и то ће бити одражено и у нашем програму током шестомесечног председавања Саветом ЕУ, рекао је за бањалучке Независне новине словачки шеф дипломатије Мирослав Лајчак.

Miroslav Lajčak

Словачка председавање ЕУ преузима 1. јула ове године, а Лајчак истиче да је проширење један од четири приоритета те земље зато што је, како каже, важно одржати кредибилност политике проширења.

"Надамо се да ће током нашег председавања бити могуће постићи конкретан напредак у процесу приступања ЕУ западног Балкана и Турске. У првом реду то ће зависити од напора које аспиранти и кандидати сами чине. Свака од земаља тачно зна шта мора урадити и постићи да би кренула у интеграције", рекао је Лајчак.

Најбољи начин, како је истакао, да се одлучност ка чланству докаже јесте кроз остварење јасног и конкретног напора, као и у испуњавању услова.

"Помаже када сами уклоните разлоге за скептицизам у ЕУ како би чланице биле уверене да је потребно чинити даље кораке у процесу приступања", саветовао је Лајчак.

Када земље испуне свој део обавеза, Лајчак је нагласио да је онда ствар кредибилитета ЕУ да донесе потребне одлуке како би се наставило даље у процес приступања.

"Активно ћемо послати поруку нашим партнерима на западном Балкану да пут према ЕУ води кроз испуњавање задатака. На крају шестомесечног периода нашег председавања желели бисмо да видимо опипљив напредак ових земаља на путу ка њиховој европској будућности", рекао је Лајчак.

Нагласио је да је Словачка током свог председавања спремна да пружи помоћ администрацији у БиХ.

Упитан да ли БиХ очекују нове тешкоће у светлу свих проблема с којима се ЕУ суочава, укључујући и референдум у Великој Британији, Лајчак је рекао да се ЕУ прилагођава и одговара свим тим новим изазовима.

"ЕУ се прилагођава новим изазовима и то исто жели и за будуће чланице - фокусирамо се на приступни процес како бисмо осигурали да ви, као будућа чланица, будете спремни на све нове изазове, не оне од јуче, него данашње и оне који нас очекују сутра", рекао је Лајчак, који је и кандидат Словачке за Генералног секретара УН.

Говорећи о рферендумској одлуци Велике Британије да изађе из ЕУ, Лајчак каже да ЕУ поштује ту одлуку, а истовремено наглашава да све док се процес не заврши та земља остаје пуноправна чланица са свим правима и обавезама, рекао је.

Сматра да је то гласање и порука за остатак ЕУ, те да је потребно европски пројект учинити атрактивнијим за њене грађане.

Рекао је да је његова земља профитирала од ЕУ и да верује у тај пројект, али да постоје земље које имају скептичне погледе и да је гласање у Британији звоно за узбуну, на које треба пружити одговор.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер