четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак: Нова влада у Београду не сме да губи време
Хроника

Мирослав Лајчак: Нова влада у Београду не сме да губи време

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. април 2011.

 Високи званичник Европске уније Мирослав Лајчак изјавио је данас у Бриселу да реконструисана влада у Београду не сме губити време око наставка реформи и указао да ће Европска комисија најесен усвојити "Мишљење" које ће бити одлучујуће за кандидатуру Србије за чланство у ЕУ.

Лајчак је у излагању и расправи у Спољнополитичком одбору Европског парламента подвукао да ће ЕК на јесен усвојити оцену о Србији као "део Стратегије проширивања ЕУ за 2011. што је важно за напредак ка Европској унији".

Извршни директор за исток Европе и Западни Балкан у Европској служби за спољно деловање (ЕЕАС) Лајчак је додао да ЕУ "охрабрује Србију да настави да сарадјује с мисијом Еулекс, посебно кад је реч о северу Косова".

 "Пуна сарадња с Хашким судом остаје кључни услов за чланство у ЕУ, а поздрављамо конструктиван дијалог у којем су ангажоване обе стране", истакао је Лајчак.

Он је ставио до знања да је са становишта регионалне стабилности за ЕУ најважнији дијалог и указао да је управо прошлог месеца покренут дијалог Београд-Приштина.

Циљ Европске уније је да се оствари напредак на путу ка ЕУ за обе стране и поспеши живот обичних људи.

Лајчак је оценио да супротно мишљењу неких посланика у расправи, не постоји "замор од проширивања" и опадање подршке за улазак у ЕУ медју градјанима држава Западног Балкана.

Директор у незваничној дипломатској структури ЕУ је подвукао да би без јасног циља уласка у чланство ЕУ на Западном Балкану веома посустале реформе и стање било далеко лошије.

Он се заложио за то да циљеви на путу ка ЕУ буду јасни и опипљиви, баш као што је то био поступак у укидању виза за државе региона. Лајчак је нагласио и да у региону има низ изазова, рекавши да су посебно забрињавајуће ситуације у Босни и Херцеговини, Албанији, па и Македонији где без решења за спор с Грчком око имена земље, неће бити напретка на путу ка ЕУ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер