петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак: Нема деблокаде Прелазног споразума Србије и ЕУ
Хроника

Мирослав Лајчак: Нема деблокаде Прелазног споразума Србије и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. октобар 2009.

Министар спољних послова Словачке Мирослав Лајчак изјавио је данас да у Европској унији (ЕУ) још не постоји консензус око деблокирања Прелазног споразума Србије и ЕУ.

"Постоји велика већина чланица ЕУ које подржавају деблокаду споразума, али се та одлука мора донети консензусом, који још немамо. Желео бих да имам добре вести, али их немам", рекао је Лајчак после састанка са министром спољних послова Србије Вуком Јеремићем.

Надам се, додао је Лајчак, да ће се споразум одблокирати јер је врло важно да се Србија врати у овај процес и користи пун административни и политички капацитет за питања евроинтеграција.

Јеремић је после разговора нагласио да између Словачке и Србије не постоје отворена питања и да Словачка снажно подржава Србију у свим стратешким државним пројектима.

"Словачка је једна од земаља ЕУ која има врло јасан став поводом Косова. Словачка не признаје Косово, и на данашњем састанку је потвђен континуитет словачке политике по овом питању", рекао је Јеремић.

Он је оценио да су билатерални односи "сјајни" и да ће у наредним месецима, нарочито после посете премијера Мирка Цветковића Братислави, доћи и до убрзања економске сарадње.

На новинарско питање да ли је са Мирославом Лајчаком или неким другим колегама из ЕУ разговарао о недавној ескалацији насиља у Србији, Јеремић је одговорио да ни данас, а ни приликом недавних сусрета са званичницима ЕУ није било речи о тој теми.

"Мислим да су у последњих неколико дана и држава, и државни органи, и највиши државни руководиоци јасно показали шта мисле о било каквом облику насиља и дискриминације. Државни став по том питању је више него јасан", поручио је Јеремић.

(ФоНет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер