петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак: Мој задатак је да осигуран да Косово и Србија једном заувек реше сва нерешена питања
Хроника

Мирослав Лајчак: Мој задатак је да осигуран да Косово и Србија једном заувек реше сва нерешена питања

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. април 2020.

 Новоименовани специјални представник Европске уније за дијалог Приштине и Београда, Мирослав Лајчак, изјавио је за Радио Слободна Европа (РСЕ) да је његов задатак да успешно оконча дијалог Косова и Србије, као и да осигура да Косово и Србија једном заувек реше сва нерешена питања.

Према његовим речима, постоји само један дијалог којим посредује Европска унија, али је додао да ће наставити да уско сарађује са америчким колегама, јер "САД и ЕУ деле заједничку агенду за регион", каже Лајчак за РСЕ.

"САД су биле главни партнер ЕУ на Западном Балкану и главни партнер ЕУ у дијалогу Београда и Приштине", казао је Лајчак.

Он додаје да је досадашњи дијалог, који је почео 2011, постигао значајне резултате по питању кретања робе и људи између Косова и Србије, међународног позивног броја, интеграције српске полиције и судија и тужилаца у косовски систем, те редовног одржавања избора на целом Косову, интеграције Косова у регионалним иницијативама. 

Председништво Косова о америчкој улози 

Из Председништва Косова, међутим, кажу да улога америчког вођства остаје неопходна у овом процесу. Шеф кабинета и саветник косовског председника Беким Чолаку изјавио је за РСЕ да су спремни да раде са свима на постизању коначног договора са Србијом, али првенствено са онима који "заиста желе да постигну договор и имају способност и кредибилитет да то испоруче".

Према његовим речима, овај "дуготрајан и мучан процес се мора завршити, а да је интерес Косова да се постигне квалитетан договор и признање од Србије".

"Улога америчког руководства остаје неопходна у том процесу. Исто тако и улога Европске уније, све док буде у стању да испуни визну либерализацију и убрза чланство Косова у ЕУ", каже Чолаку.

Чолаку наводи да је Европска унија била предводник у овом процесу у последњих десет година, "али то не значи да је била добра у томе".

Лајчак о визној либерализацији за Косово 

Лајчак наводи да дели фрустрацију Косова због недостатка напретка по питању визне либерализације. Додаје да је његова порука земљама чланицама ЕУ, да "уколико ми захтевамо од наших партнера да испуне обавезе, ми такође морамо испунити наше обавезе".

Будући да је Европска комисија рекла да је Косово испунило све обавезе, он додаје да питање није 'да ли' већ 'када' ће се десили визна либерализација.

"Десиће се, не сумњам у то", додао је Лајчак. Званичник америчке владе којег је РСЕ контактирао није имао шта да каже у вези Лајчакових изјава, нити да ли би коначни договор требао да буде постигнут у САД-у или Бриселу. 

Где у свему овоме стоји Србија?    

Из Председништва Србије, Владе и Министарства спољних послова РСЕ није добио одговор на питање о улози Лајчака у наставку дијалога, у поређењу са улогом Ричарда Гренела, као ни коментар о томе ко треба да посредује у дијалогу.

Председник Србије, Александар Вучић, разговарао је са Лајчаком телефоном 12. априла и том приликом рекао да је уверен да ће Лајчак као, како је рекао, "добар познавалац ситуације и односа у региону, обављати одговорно и непристрасно".

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић је на онлајн конференцији "Српско-амерички односи пред изазовима корона вируса" 16. априла рекао да је Србија захвална на напорима које специјални изасланици председника САД и америчког државног секретара, Ричард Гренел и Метју Палмер, "улажу на плану изналажења обострано прихватљивог, фер и компромисног решења”, када је у питању косовски проблем.

Када ће дијалог бити званично настављан за сада је непознато због пандемије коронавируса.

С друге стране, неизвесна је ситуација и на Косову, од како је 25. марта изгласано неповерење влади Аљбина Куртија.

Он се, иначе, оштро противи да овај процес у будућности води председник Косова. Курти је изјавио и да је позадина рушење његове владе "председничка трговина о размени територија" између председника Косова и Србије. И у писму упућеном Лајчаку, Курти је рекао да се "ни у ком случају и ситуацији не расправља о питањима међусобне суверености, територијалног интегритета и унутрашњих послова".

Видети још:

Аљбин Курти: Лајчак да убеди Београд да одустане од идеје размене територија између Србије и Косова

(Слободна Европа)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер