уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак кандидат за помоћника Кетрин Ештон за Западни Балкан?
Хроника

Мирослав Лајчак кандидат за помоћника Кетрин Ештон за Западни Балкан?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. децембар 2010.

БРИСЕЛ- Словачки министар спољних послова Мирослав Лајчак озбиљан је кандидат за место једног од шест помоћника висококе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон у оквиру Спољнополитичке службе ЕУ која је данас званично основана.

Уколико буде изабран, Лајчак ће, између осталог, бити надлежан за западни Балкан. Новооснована Спољнополитичка служба ЕУ, на чијем челу је Ештонова, која је и потпредседник Европске комисије, имаће 3.700 дипломата и функционера и независан високи буџет.

Ештонова је на конференцији за новинаре истакла да је циљ оснивања ове службе да се развије заједничка европска спољна политика и да 27 чланица ЕУ "говори једногласно" о важним питањима - од Блиског истока до односа са Русијом.

"Ако ЕУ жели да има више утицаја у великим питањима безбједности, спољне политике, стабилности, климатских промјена, морамо наступати заједно", додала је Ештонова.

Генерални секретар Спољнополитичке службе биће Француз, амбасадор Пјер Вилмон. Помоћници Ештонове су за сада Немица Хелга Шмит и Мациеј Поповски, а за сваки део света биће задужен један од шест помоћника. У избору помоћника и осталих кадрова, Ештонова ће поштовати и "географију", односно порекло кандидата из источне, западне, сјеверне или јужне Европе, као и што је могуће равноправнији однос полова.

Спољнополитичка служба почела је званично, али не и ефективно с радом, јер Европски парламент није одобрио буџет за наредну годину, тако да се стало са потписивањем уговора са новим дипломатама.Оснивање ове службе протиче у атмосфери притајеног незадовољства резултатима Ештонове током протекле године откако је именована на функцију коју је предвидио Лисабонски уговор, који представља правну базу ЕУ.

Французи и Немци критикују Ештонову у штампи и на дипломатским састанцима да је у годину дана, од када је ступила на дужност, показала слабе резултате и превише следила филозофију Форин офиса. У Бриселу Ештонова је критикована, јер није експерт за међународну политику и што није добила високе оцене за реаговање у низу ситуација - од потреса на Хаитију до Блиског истока.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер