петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак: Избор Жељка Комшића за хрватског члана Председништва БиХ у складу са словом, али не и са духом Дејтона
Хроника

Мирослав Лајчак: Избор Жељка Комшића за хрватског члана Председништва БиХ у складу са словом, али не и са духом Дејтона

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. децембар 2018.

 Избор Жељка Комшића за члана председништва БиХ у складу је са словом, али не и с духом Дејтонског устава, каже Мирослав Лајчак.

Он додаје да је Комшић изабран гласовима нехрватског становништва и Хрвати у БиХ не осећају да имају свог председника или члана председништва, истакао је шеф словачке дипломатије Мирослав Лајчак.

На питање новинара у Бриселу да прокоментарише писмо тројице бивших високих представника међународне заједнице у БиХ, који су оптужили Хрватску за мешање у унутрашње ствари у БиХ, Лајчак је рекао да такав начин само погоршава постојећу ситуацију, пренела је Хина.

"Мислим да је на штету Хрвата који живе у БиХ да се њихово питање политизује и користи за било какве препреке. Мислим да сви треба да радимо да се они осећају равноправно, да осећају да имају своју политичку представљеност и да немају тих проблема које очигледно имају", сматра словачки шеф дипломатије, који је својевремено био високи представник међународне заједнице у БиХ.

Он је додао да је упознат с писмом тројице бивших високих представника те да њему није ни предложено да га потпише, што је, како је рекао, логично, будући да врши министарску дужност.

Тројица бивших високих представника међународне заједнице у БиХ Карл Билт, Педи Ешдаун и Кристијан Шварц-Шилинг прошле недеље упутили су писмо високој представници ЕУ Федерики Могерини и министрима спољних послова земаља чланица ЕУ.

У том писму су навели да је избор Комшића легитиман, јер ни устав ни изборни закон БиХ не кажу да чланове председништва морају изабрати властите етничке групе.

На то писмо доста оштро су одговорили хрватски премијер Андреј Пленковић и министарство спољних послова, одбацивши оптужбе о мешању у унутрашње ствари БиХ, истичући да су управо неки бивши високи представници делимично криви за то што хрватски народ није равноправан с бошњачким и српским.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер