петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак: Чланице ЕУ очекују да се без одлагања настави дијалог и оствари брз напредак у преговорима о свеобухватном споразуму Србије и Косова
Хроника

Мирослав Лајчак: Чланице ЕУ очекују да се без одлагања настави дијалог и оствари брз напредак у преговорима о свеобухватном споразуму Србије и Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. април 2021.

 Изасланик ЕУ за Дијалог Београд-Приштина Мирослав Лајчак изјавио је да је споразум "технички апсолутно остварив у року од неколико месеци, ако две стране то желе... имају политичку вољу" и предочио да чланице Уније очекују да се без одлагања настави дијалог и "оствари брз напредак у преговорима о свеобухватном споразуму".

У интервјуу агенцији Бета Лајчак је нагласио да челници и у Приштини и у Београду за то морају „уложити напоре и политички капитал“, имати политичку вољу и одважност, као и „мандат од народа, а то значи поверење, подршку и разумевање својих народа за питања о којима се преговара за тешке одлуке које предстоје“.

„Међутим“, ставио је до знања изасланик ЕУ, „питања о којима се разговара, брзина и напредак зависе од воље две стране, а ЕУ је ту да зајамчи да ће све о чему се постигне споразум бити у складу с међународним правом, вредностима и нормама ЕУ“.

Државе чланице ЕУ очекују неодложни наставак и брз напредак ка споразуму, „с тим да истовремено сви досад постигнути споразуми буду уважени и спроведени“, истакао је Лајчак и подвукао да се споразумом „морају наћи постојана решења за отворена питања и допринети стабилности целог Западног Балкана“.

На питање шта очекује од наставка дијалога ако српски председник Александар Вучић условљава преговоре спровођењем одредбе Бриселског споразума о формирању Заједнице српских општина с извршним овлашћењима, док косовски премијер Аљбин Курти то одбија и каже да је главно питање несталих лица, а да је прво начело за дијалог да се мора прихватити независност Косова, Лајчак је рекао да је ЕУ посредник а да напредак зависи од две стране.

„ЕУ је посредник из једноставног разлога, а то једа обезбеди да Косово и Србија напредују на својим путевима ка Европи, али питања о којима се расправља, брзина и напредак зависе од воље две стране… ЕУ је ту, дакле, да зајамчи да ће све о чему се постигне споразум бити у складу с међународним правом, вредностима и нормама ЕУ, док је истовремено истина да државе чланице ЕУ очекују да се дијалог неодложно настави и да две стране остваре брз напредак у преговорима о свеобухватном споразуму, тако да уједно сви ранији споразуми морају бити уважени и спроведени“, рекао је.

Лајчак је навео да сматра да је његово кључно остварање током године у својству специјалног изасланика за дијалог Београд-Приштина и друга регионална питања то што је дошло до обнове дијалога у јулу 2020, после прекида од 20 месеци.

„То није било лак задатак, а ми смо такође успели у томе да се том процесу постави јасан оквир, а то је постизање свеобухватног правно обавезујућег споразума о нормализацији односа измедју Косова и Србије … у складу с међународним правом и тековинама, уз постојана решења за отворена питања“.

Замољен да каже како гледа на своје напоре да поспеши добросуседске односе, помирење и јасније сагледавање на Западном Балкану оног што ЕУ чини да подржи региона ка приближавању Унији, Лајчак је одговорио да је он, упркос кризи око пандемије коронавируса, успео да дође у регион, али „кад је реч о уочавању у јавности региона каква је улога ЕУ, то се још не схвата ваљано“.

Европски званичник је скренуо пажњу на то да је „скоро запрепашћујуће да ЕУ јесте најважнији трговински партнер, инвеститор, давалац финансијске помоћи и подршке, а да се то у региону не уочава“.

„Испада да само по себи долази да ЕУ гради путеве, железнице и аутопутеве, помаже реформе, улаже у друштвени и економски развој, зелену транзицију или дигитални преображај, пружа битну помоћ за (борбу против) ковид-19“, напоменуо је Лајчак,

Како је закључио, „порески обвезници у ЕУ плаћају за све то, што је опипљив знак солидарности и заинтересованости Европске уније за регион“.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер