петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Алексић: Државни ревизор прећутао како је "Телеком Србија" бацио пола милијарде евра из државног буџета за куповине кабловских оператера
Хроника

Мирослав Алексић: Државни ревизор прећутао како је "Телеком Србија" бацио пола милијарде евра из државног буџета за куповине кабловских оператера

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јануар 2020.

Потпредседник Народне странке и народни посланик Мирослав Алексић позвао је данас тужилаштво да испита улогу државног ревизора Душка Пејовића у трансакцијама којима је Телеком Србија из државног буџета за 500 милиона евра купио неколико кабловских оператера по вишеструко већим ценама, као и улогу Надзорног одбора Телекома који је одобрио те аквизиције.

„Телеком је купио фирму ’Kopernikus technology’ за 195 милиона евра, иако је та фирма вредела свега 10 милиона евра, јер је имала имовину од 40 милиона евра, али и дугове од 30 милиона евра. ’Радијус вектор’ је купљен за 110 милиона евра, а вредео је тек 4,5 милиона, јер је имовина тог предузећа вредела 14 милиона, али и дугове од 9,5 милиона“, рекао је Алексић на конференцији за новинаре у Скупштини Србије.

Алексић је навео да је Телеком фирму „AV.com“ платио 12 милиона евра, упркос томе што је вредео само 800.000 евра, пошто је имао имовину од 1,3 милиона и обавезе од 500.000 евра, и додао да је Телеком купио и фирме „БПП ИНГ“ из Гроцке, „Телемарк“ из Чачка, „EXE net“ из Ниша и „Метеор САТ ТВ“ из Ужица и друге, и да је за све аквизиције плаћено пола милијарде евра.

„Реч је о невиђеној пљачки грађана и криминалу. Како је могуће да државни ревизор у свом извештају о ревизији аквизиције није уочио оволике нелогичности и разлике у плаћеној цени и вредности фирми које је Телеком купио? Очигледно је да је ревизор у служби председника Србије Александра Вучића и да је имао задатак да замаскира крађу. Како је могуће да је Надзорни одбор Телекома одобрио те аквизиције? То би требало тужилаштво требало да испита“, рекао је Алексић.

Алексић је подсетио да је бивши власник „Коперникуса“ Срђан Миловановић, пошто је добио 195 милиона евра, купио телевизије са националним фреквенцијама Прва и О2 за 180 милиона евра.

„Како је могуће да су Надзорни одбор Телекома и ревизор превидели да је по извештајима о пословању Коперникуса и АПР-а, пословање те фирме било све лошије из године у годину? Позивам премијерку Ану Брнабић да одговори које је министарство било надлежно да контролише аквизицију којом је Телеком у државном власништву купио предузећа и 19 пута скупље од реалне вредности њиховог капитала“, рекао је Алексић.

Алексић је подсетио да је ПКБ са имовином од 17.000 хектара продат за 105 милиона евра, а да је Телеком фирму „Радијус вектор“ платио 110 милиона.

„Циљ целе операције је да се куповином кабловских оператера и телевизија са националном фреквенцијом укине могућност да грађани чују оне који критику власт“, рекао је Алексић, и додао да то показује и последњи сукоб Телекома и Јунајтед медије, у оквиру које послује и телевизија Н1.

(Народна странка)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер