Početna strana > Hronika > Mirko Cvetković: Vlada ima ogromne rezultate, uprkos krizi
Hronika

Mirko Cvetković: Vlada ima ogromne rezultate, uprkos krizi

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 06. jul 2009.

Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković ocenio je da je njegov kabinet u proteklih godinu dana učinio pozitivne pomake u svim programskim segmentima na kojima je vlada formirana, ali da je zbog svetske ekonomske krize morao da odloži realizaciju nekih od postavljenih razvojnih planova.

"Mislim da idemo u dobrom pravcu. Nekom će se činiti da brzina kojom postižemo rezultate nije adekvatna. Mislim da je ona primerena okolnostima u kojima se nalazimo. Efikasnost vlade je na nivou onoga što je moguće ostvariti u datim okolnostima", rekao je premijer Cvetković u intervjuu Tanjugu, povodom godinu dana rada Vlade Srbije.

Premijer je ocenio da, kada je reč o životnom standardu, ne bi trebalo očekivati da će doći do daljeg značajnijeg pada.

"Sada treba da pokažemo solidarnost i da sačekamo trenutak, koji, nadamo se, nije daleko u kome ćemo krenuti putem oporavka", poručio je premijer Cvetković.

Srbija je za godinu dana, prema njegovim rečima, načinila značajan napredak po pitanju dva prioritetna cilja sadašnje vlade, a to su evrointegracije i borba za očuvanje teritorijalnog integriteta zemlje.

"Kada se radi o EU, pozitivni pomaci se, pre svega, ogledaju u činjenici da smo na dobrom putu da se nađemo na beloj šengen listi, što će biti, ja očekujem, ubrzo i objavljeno. Drugo, Vlada je usvojila oko 250 zakona, od kojih su trećina zakoni neophodni za evropske integracije. Takođe, sa optimizmom gledamo u narednim mesecima na mogućnost odmrzavanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju", rekao je premijer.

Na polju borbe za Kosovo i Metohiju, Cvetković je izdvojio značaj prebacivanja pitanja statusa te srpske pokrajine iz sfere politike u okvire međunarodnog prava, pokretanjem postupka pred Međunarodnim sudom pravde.

Značajne uspehe vlade, premijer vidi i na planu beskompromisne i neselektivne borbe protiv organizovanog kriminala i dekriminalizacije društva.

"I, konačno, kada se radi o boljem životu građana, imamo ogromne rezultate, uprkos krizi. Stabilizovali smo finansijski sistem, vratili poverenje u banke, obezbeđeno je da nemamo masovna bankrotstva".

"Intenzivno radimo na socijalnom aspektu rešavanja krize iz razloga što brinemo o najsiromašnijima", rekao je Cvetković.

Vlada je, prema njegovim rečima, dosledno u prvoj godini mandata sprovodila deklarisane programske ciljeve, ali je, zbog udara svetske ekonomske i finansijske krize, bila prinuđena da neke od njih redefiniše.

Tako je, umesto brzog razvoja i porasta životnog standarda, vlada bila prinuđena da se opredeli za održavanje postojećeg standarda građana i sprečavanje njegovog urušavanje, kao i da stavi veći akcenat na socijalnu komponentu svog programa.

"Naravno, bilo bi idealno da privreda raste 200 odsto svake godine, da imamo para koliko god želite, naravno da bi bilo bolje. Ali, vi imate trenutnu situaciju u kojom smo i onda se prema njoj prilagođavamo", rekao je Cvetković.

Premijer je, međutim, skrenuo pažnju da pred Vladom Srbije i dalje stoji zadatak smanjivanja javne potrošnje, koja će značiti i smanjenje broja zaposlenih u državnoj upravi.

"Racionalizacija će sigurno morati da se izvrši. Međutim, to je malo duži proces. Nije to nešto što možete uraditi za mesec dana ili za dva", naglasio je premijer, ukazujući da racionalizacija državne uprave prvo podrazumeva odgovarajuća zakonska rešenja, zatim procenu gde imamo višak zaposlenih i na kraju obezbeđenje sredstava za otpremnine i druge troškove.

Cvetković je rekao da Srbija trenutno ima veći deficit nego što je planirano, ali ne zato što su veći troškovi i izdaci, već zbog smanjenih priliva sredstava u budžet.

Prema njegovim rečima, povećanje deficita budžeta pozitivno deluje na ekonomiju jedne zemlje u trenucima krize, ali, s druge strane, to znači da Srbija mora više da se zaduži da bi to finansirala.

Jedan od razloga smanjenog priliva budžeta je i taj što još nije počelo povlačenje dobiti javnih preduzeća, što će se ostvariti u narednih šest meseci i to u celokupnom iznosu za celu godinu, što će natprosečno povećati prihode državne kase, nagovestio je premijer.

U odgovoru na pitanje koliko se direktnih stranih investicija ove godine slilo u Srbiju, Cvetković je naveo da je za prva četiri meseca uloženo oko 750 miliona evra, od čega je oko 400 miliona evra uplatio "Gasprom" za kapital NIS-a, i napomenuo da je to komparativno više u odnosu na isti perod u prethodne dve godine.

Cvetković očekuje da će do kraja godine biti još direktnih stranih investicija, ali je za vladu u ovom momentu, kako je rekao, važnije da podstakne domaću proizvodnju, s jedne strane, a da, s druge, poboljša ambijent za strana ulaganja, "da neki novi dođu, a ovi koji su tu da intenziviraju svoje poslovanje".

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner