петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирко Цветковић: Ништа од хитног поступка за Резолуцију УН!
Хроника

Мирко Цветковић: Ништа од хитног поступка за Резолуцију УН!

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. октобар 2008.
Премијер Србије Мирко Цветковић изјавио је да Међународни суд правде неће по хитном поступку разматрати легалност једнострано проглашене независности Косова.

"Накнадном провером сам утврдио да (Резолуција УН усвојена на иницијативу Србије) неће ићи по хитном поступку, тако да ћемо морати да чекамо неколико година", рекао је Цветковић на конференцији за новинаре, поводом 100 дана рада Владе Србије.

Међународни суд правде примио је у петак, 10. октобра, захтев Генералне скупштине УН усвојен у Њујорку 8. доктобра, за саветодавно мишљење о томе да ли је једнострано проглашење независности Косова у складу с међународним правом.

Професор Тибор Варади оценио је претходно да, уколико МСП стане на становиште да је проглашење једностране независности Косова и Метохије супротно међународном праву, садашње становиште Србије би постало потврђено становиште међународног права, оценио је .

Варади, професор међународног права, је у у чланку "Политици" указао да ће резултат разматрања у МСП бити саветодавно мишљење, а пошто је реч о крупном и далекосежном правном ставу он верује да ће суд у Хагу "том задатку приступити са пуном струцном одговорношћу."

Варади је приметио да мишљење МСП, по себи, наравно не може да врати Космет, али би, према професору, одлука такође имала само декларативан значај да је Србија тужила неке земље које су признале илегални акт привремених институција самоуправе у Приштини.

"Да смо тужили, рецимо Белгију (или било коју земљу), што је признала Косово, ефекат наравно не би могао бити враћање Косова, већ би суд у најбољем случају одлучио да је признање противно међународном праву," приметио је Варади, који је био правном тиму Србије у вишегодишњем процесу који је Босна и Херцеговина својевремено покренула пред МСП.

Варади сматра да је питање које је Резолуцијом Генералне скупштине УН сада постављено МПС, директније и пажња је усредсређена на само прогласење независности, а не што је неколико држава признало тај чин који званични Београд оцењује као незаконит.

Према професору Варадију, уколико би у свом саветодавном мишљењу МСП стао на становиште да је прогласење независности Космета супротно међународном праву, то би био веома крупан догађај.

"Тиме би настала шанса да се питање поново отвори," приметио је Варади, који је закључује да не види како би Србија до те шансе могла да дође другим путем него ставом МСП.

(МОНДО)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер