петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирко Цветковић: Mарже страних банака и до 7 пута више него у матичним земљама
Хроника

Мирко Цветковић: Mарже страних банака и до 7 пута више него у матичним земљама

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. јун 2009.

Председник Владе Србије Мирко Цветковић оценио је данас да је кључ изласка из светске економске кризе пружање финансијског подстицаја и подршке директним инвестицијама у земљама у развоју.

Цветковић је, у Њујорку, на Конференцији УН о светској финансијској и економској кризи, истакао да једна од тема које треба размотрити на том скупу јесте и чињеница да банкарски сектор кочи привредни раст у државама које треба да буду генератор глобалног привредног раста.

"Мој кабинет је урадио упоредну анализу каматних стопа које стране банке одобравају у Србији и у својим матичним земљама. Та анализа је показала да су марже Србији и до седам пута више него у матичним земљама банака, што ни на који начин није сразмерно са степеном ризика кредитирања српске привреде", истакао је Цветковић.

"Последица ове праксе, која је верујем заступљена и у другим земљама у развоју, јесте смањена конкурентност домаће привреде на светском тржишту и консеквентно пад привредне активности управо у оним земљама које треба да буду носиоци глобалног привредног раста", рекао је председник Владе Србије.

Он је истакао да је неопходно обезбедити глобалну координацију по питању подршке земљама у развоју, чиме ће се, према његовом мишљењу, омогућити и стабилност светске економије.

"У постојећим условима глобалне економије земље у развоју имају изузетно важну улогу из најмање два разлога: прво, њихов потенцијал за раст је неупоредиво већи од развијених земаља, али истовремено и потенцијални социјални проблеми могу бити много израженији у случају драматичног пада привредне активности. Из тог разлога верујем да треба максимално подржати директне инвестиције и финансијску подршку земљама у развоју јер привредни раст и раст животног стандарда у земљама у развоју представља реалну основу за раст агрегатне тражње у свету", рекао је Цветковић.

Земље у развоју, према његовим речима, самостално не располажу потребним средствима за финансирање привредног раста и зато очекују подршку међународне заједнице и развијених земаља, а то би у крајњем исходу требало да донесе корист на глобалном нивоу.

Председник Владе Србије истакао је да у условима узајамне повезаности међународних финансијских тржишта ниједна земља не може да делује изоловано, и да су у том смислу глобална сарадња и адекватна међународна регулатива императив - не само у трговини, већ и у домену финансија.

"Неопходно је да се у што краћем року успостави уравнотежен ниво потрошње, који ће омогућити много већи степен извесности, а самим тим и веће поверење грађана у економију. То је основни предуслов за повећање тражње и почетак економског опоравка и стога захтева координисан приступ на глобалном нивоу", рекао је Цветковић.

Конференција УН о светској финансијској и економској кризи и њеном утицају на развој трајаће до 26. јуна, а премијер Цветковић ће током боравка у Њујорку имати билатералне сусрете с генералним секретаром светске организације Бан Ки-муном и потпредседником владе Руске Федерације и министром финансија Алексејем Кудрином.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер