четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирко Цветковић: Инфлација и незапосленост највећи проблеми Србије
Хроника

Мирко Цветковић: Инфлација и незапосленост највећи проблеми Србије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. мај 2011.

Незапосленост и инфлација главни су проблеми, према речима премијера Мирка Цветковића, са којима се сусреће Србија. Цветковић је данас на скупу који је организовао Савет страних инвеститора рекао да су приметни помаци у смањењу броја незапослених и расту БДП-а.

- Ипак, у марту је примећен мали раст броја запослених, што је први случај од почетка кризе јер је до сада број запослених стално падао. Још нисмо сигурни да ли је то најава новог тренда или само акцидент - рекао је Цветковић.

Што се тиче проблема инфлације, Цветковић казао да је Влада у сталном контакту са Народном банком Србије и да су и ту приметни помаци.

- Чини се све да се инфлација заврши у једноцифреним оквирима или да чак уђе у таргетирани опсег - рекао је премијер.

Као позитивне ствари Цветковић је истакао раст БДП-а од 1,5 одсто у 2010. и око три одсто у 2011. години, што је, према његовим речима, недовољно али ипак добра полазна основа.

Он је најавио да ће због високе стопе инфлације, вероватно бити потребан ребаланс буџета. Међутим, према његовим речима, ситуација није алармантна, јер је дошло до померања и на страни расхода и на страни прихода, тако да би било добро да се ребаланс усвоји.

Цветковић је рекао да још није детаљно дефинисано када ће ребаланс бити усвојен, али да би то могли да буду јун или јул.

Цветковић је одбацио тврдње да се размишља о повећању ПДВ, али је рекао да ће то питање вероватно доћи на дневни ред за две године, јер је због извозно оријентисаног раста држава остати без одређених прихода у буџету, јер се на извезену робу не плаћа порез.

Он је, такође, навео и да су се поједине процене да је БДП током 2009. пао за шест одсто показале као нетачне, јер се званична статистика поклапа са статистиком ЕУ. Наиме, група економских стручњака, аутора публикације Макроекономске анализе и трендови, изнела је процену да је пад БДП-а Србије у 2009. био 6,2 одсто, а не 3,1 одсто каква је била прва процена Републичког завода за статистику.

- Добра ствар је и констатно повећање извоза које је од 25 до 30 одсто током 2010. и 2011. а све у оквиру новог модела економског раста који је базиран на производњи - додао је Цветковић.

Премијер је најавио и нови споразум са Међународним монетарним фондом који ће, како је рекао, бити из предострожности.

- Имајући у виду да Србија није повукла сва средства из претходног стенд бај аранжмана није нам потребан додатни новац од ММФ-а, али нам је потребна експертиза те финансијске институције - рекао је Цветковић

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер