четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирјана Карановић, Жарко Кораћ и Горан Марковић сведочили у поступку против Ивана Ивановића
Хроника

Мирјана Карановић, Жарко Кораћ и Горан Марковић сведочили у поступку против Ивана Ивановића

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. март 2015.

Саслушањем троје „србомрзаца”, како су окарактерисани на сајту „СНП наши”, јуче је пред Вишим судом у Београду настављено суђење председнику ове организације Ивану Ивановићу због расне и друге дискриминације.

Глумица Мирјана Карановић, редитељ Горан Марковић и психолог Жарко Кораћ рекли су пред судом „да им је јако непријатно што су се нашли на овом списку” где се налази 30 имена.

Сведочећи у поступку против Ивановића, Кораћ је казао да је непосредно по објављивању листе „србомрзаца” на сајту организације „СНП наши” имао непријатности на улици.

– Добацивали су ми, претили, вређали, више него обично. Физички на мене нико није насрнуо. После оваквих текстова човек се замисли, повећава се осећај несигурности – рекао је Кораћ пред судијом и додао да упркос поменутим ситуацијама „нема пратњу телохранитеља”.

Одговарајући на питања адвоката окривљеног Ивановића, Кораћ је навео и да се, када се говори о објављивању листе, „апсолутно осећа прогоњеним”, али да му окривљени после објављивања текста на сајту организације није претио.

– Не придружујем се кривичном гоњењу окривљеног... Довољно ми је што је држава реаговала – казао је познати психолог на крају саслушања.

За свега петнаестак минута, сведочење је завршио и Горан Марковић. Он је изјавио да се „осећао лоше због текста, и да се тако осећа и данас”, али да никаквих непријатности није имао.

– Нисам, међутим, сигуран када ће ме неко напасти због нечега што је објављено на интернету. Нико ме до сада није вређао, нити напао. Придружујем се кривичном гоњењу, али без одштетног захтева – рекао је пред судом Марковић.

Посебних непријатности, ако се изузму добацивања на улици и коментари на друштвеним мрежама, како је навела пред судом, није имала ни глумица Мирјана Карановић. Она је нагласила да је „последњих двадесетак година имала проблема због својих ставова”.

– Новинарски текстови су доводили до учесталости извесних проблема, а онда би се појавио неко други ко би био актуелан. Борим се против страха који осећам од када сам почела јавно да износим своје ставове и неслагања. То је почело деведесетих година прошлог века са ратом, а у одређеним периодима то се појачавало – казала је прослављена глумица.

Иако су у својству сведока на јучерашњи главни претрес позвани и глумац Никола Ђуричко и историчар Латинка Перовић они се нису појавили у београдској Палати правде. Како нам је речено у суду, Ђуричко није уредно позван, док је Перовићева оправдала свој изостанак.

Оптужницом Тужилаштва за високотехнолошки криминал, председник организације „СНП наши” терети се за тежи облик кривичног дела расне и друге дискриминације јер је на сајту ове организације, крајем марта прошле године, објавио списак „30 највећих србомрзаца издајника међу јавним личностима”. Изјашњавајући се о оптужбама, Ивановић је пред судом негирао наводе тужилаштва тврдећи да није имао намеру било кога да дискриминише због његових личних особина, „већ да су се имена јавних личности на списку нашла због њихових политичких ставова”. Навео је, такође, и да списак „србомрзаца” представља његов политички став.

Наставак суђења заказан је за 19. април, а као сведоци требало би да буду саслушани Никола Ђуричко, Латинка Перовић, директор Б 92 Веран Матић, директор Центра за евроатлантске студије Јелена Милић и новинар Теофил Панчић. Планирано је да током главном претреса буду саслушани сви са списка „србомрзаца”.

Списак и објашњење

Према наводима на сајту „СНП наши”, „циљ објављивања овог списка јесте указивање јавности на све оне који у друштвено-културном простору Србије некажњено користе говор мржње према српском народу и чине тешка кривична дела дискриминације и ширења верске, националне и етничке мржње и нетрпељивости, а никада до сада нису изведени пред лице правде”. Највећи број њих, додаје се, финансирају Сједињене Америчке Државе и друге западне земље кроз различите фондације и обавештајно-невладине структуре, али често њихове отворено антисрпски пројекте финансира и сама држава.

На списку се налазе: Мирјана Карановић, Никола Ђуричко, Горан Марковић, Светислав Басара, Јелена Карлеуша, Биљана Србљановић, Миша Бркић, Јован Бајфорд, Горчин Стојановић, Жарко Кораћ, Латинка Перовић, Борка Павићевић, Бранко Радун, Драгомир Анђелковић, Петар Луковић, Владимир Арсенијевић, Веран Матић, Наташа Кандић, Иван Вејвода, Срђа Поповић, Теофил Панчић, Соња Бисерко, Миљенко Дерета (сада покојни), Јелена Милић, Мирко Ђорђевић (сада покојни), Србијанка Турлајић, Милован Дрецун, Ненад Љ. Стефановић, Светлана Лукић и Ненад Крстић.

Мирослава Дерикоњић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер