петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мираш Дедеић за "ХРТ": ЦПЦ нема довољно свештеника за примену закона, док их не примимо у службу - могу католици и протестанти да служе у храмовима; Степинац био велики човек и велики епископ
Хроника

Мираш Дедеић за "ХРТ": ЦПЦ нема довољно свештеника за примену закона, док их не примимо у службу - могу католици и протестанти да служе у храмовима; Степинац био велики човек и велики епископ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. фебруар 2020.

Међутим, Дедеић проналази соломонско рјешење, предлажући да, док не приме у "службу" довољан број "свештеника", у међувремену настали временски вакуум у храмовима буде испуњен римокатоличким, англиканским или протестантским службама.

Један од најновијих бисера распопа Мираша Дедеића, у интервјуу датом Хрватској радиотелевизији, тиче се управо његовог раскошног непознавања православне догме и уопште функционисања вјерских заједница.

Наиме, Дедеић је изјавио да „Црногорска православна црква“ нема довољан број свештеника за евентуалну примјену популарног Безакона и да се тај број креће између 20 и 25 – чиме смо остали у дилеми да ли је 20 или 25, и у ком статусу егзистира тих дискутабилних 4 до 5 „свештеника“, и да ли су примљени на основу уговора о дјелу на јавном конкурсу или по препоруци. Међутим, Дедеић проналази соломонско рјешење, предлажући да, док не приме у „службу“ довољан број „свештеника“, у међувремену настали временски вакуум у храмовима буде испуњен римокатоличким, англиканским или протестантским службама.

Такође, Дедеић није пропустио прилику да се у сред Загреба окоми на Српску православну цркву, истичући да је величанствена прослава осам вјекова СПЦ неутемељена, истичући омиљену режимску флоскулу о ниподаштавању Црне Горе.

“Ми не можемо одједном покрити све цркве и манастире, али не значи да у њима не могу служити друге верске заједнице. Може католичка црква да служи у православној цркви, или православна у католичким, или Англиканска или Протестантска црква. Све су то хришћанске цркве и ми морамо о томе да водимо рачуна”, рекао је Михаило.

Он је истакао да до 1920. године нема нигде написано да црногорска православна црква није аутокефална.

“Да би поткрепио чињеницама, имамо писмо из 2002. године, гдје тадашњи српски патријарх Павле и сада актуелни епископ српски у Црној Гори (Амфилохије) пишу патријарху Алексеју I, да се избрише црногорска аутокефалност из диптиха Руске православне цркве, јер је, кажу, направљена грешка. Такође, цариградски патријарх да уписана црногорска црква као аутокефална стоји на деветом месту, док је српска црква на четрнаестом. Према томе, лако је мале људе смицати с пута, али требамо да знамо колико је српска црква аутокефална, јер се увијек говори има ли томос или не”, навео је митрополит Михаило.

Подсетио је да је СПЦ недавно славила 800 година свог постојања.

“Они су постојали као народ, али као црква нису. Тек од првог Берлинског конгреса када су добили томос, а када је на другом Берлинском конгресу створена Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца, цариградски патријарх дао је други томос, с тим што је присаједињена црногорска црква српској православној цркви. Цариградска патријаршија је тада издала томос који је СПЦ платила милијарду и 500 милиона златних франака. Ово су факти које нико не мозе да побије”, нагласио је митрополит Михаило.

Истакао је да нема директне сарадње између ЦПЦ и СПЦ.

“Они не признају, не само ЦПЦ, него ни црногорску државу. Сматрају да је Црна Гора српска покрајина, а Црногорци да су Срби. Не признају, такође ни црногорску заставу, грб и химну, као ни црногорски језик”, рекао је Михаило за ХРТ.

“Алојзије Степинац је био велики човек, велики епископ“

За председника НВО ЦПЦ Мираша Дедеића, Алојзије Степинац је био „велики човек, велики епископ“. То је у разговору за ХРТ, казао рашчињени и проклетству предат од Васељенског патријарха Мираш Дедеић, за бискупа Католичке цркве у геноцидној Независној држави Хрватској.

Водитељ: Шта мислите о хрватском блаженику, кардиналу Алојзију Степинцу?

Дедеић: Чујте, ја о томе знам, био сам у катедрали, видео сам то. Све ми је то познато из историје. Сваки народ има свога великог човека да га прогласи свецем. Ја знам да је био велики човек, велики епископ, велики хрватски свештеник. И то се сама држава Хрватска одлучила на то. Ја немам ништа против.

Алојзије Степинац је био кардинал и загребачки надбискуп који је током Другог светског рата био познат по својој сарадњи са Усташама и отвореној подршци коју је пружао у формирању НДХ. Осим тога, подржавао је поглавника НДХ, Анта Павелића јер је сматрао да Срби и Хрвати никако не могу да живе у једној држави.

„Све у свему, Срби и Хрвати су два света, северни и јужни пол, и никада неће моћи да буду заједно, осим ако се не догоди божје чудо. Шизма Источног православља је највеће проклетство у Европи, чак веће од протестантизма. Ту нема морала, принципа, истине, правде, части“, написао је Степинац у свом извештају Ватикану, од 28. марта 1941. године, у којем се јасно одредио према Србима и српском питању у НДХ.

ИН4С: Мираш опет Србин - "Ми као православци, српска црква"?!

Нову Мирашеву „одисеју“ по „лијепој њиховој“ обиљежила су два распопова исказа, која свакако представљају нове „бисере“ у његовој „лапсус-круни“.

1. Очито да је Дедеић, без ичијег знања и пристанка, реорганизовао Римокатоличку цркву, тврдећи да је „Хрватска католичка црква“ учествовала у разговорима око Предлога закона о слободи вјероисповијести у Црној Гори.

Наравно, пренебрегао је чињеницу да таква црква не постоји, а да у Црној Гори дјелују Барска надбискупија и Которска бискупија, као дио Католичке цркве.

2. Свакако, много интересантније и забавније јесто то што је весели Мираш, опет без ичијег знања и допуштења, одлучио да се врати под окриље Српске православне цркве и „пригрли“ васцијело православље.

Наиме, објашњавајући које су све вјерске заједнице учествовале у преоворима, директор НВО ЦПЦ на самом крају каже: „… И МИ КАО ПРАВОСЛАВЦИ – СРПСКА ЦРКВА“.

(ИН4С, еспресо.рс)

Видети још: Мило Ђукановић: Црна Гора треба да има своју православну цркву која ће окупити и Србе и Црногорце како би учврстила свој национални идентитет и супротставила се мешању из Србије

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер