уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миодраг Зец: У Србији легализована продаја диплома и доктората као на пијаци; Државни буџет одавно се схвата као џепарац
Хроника

Миодраг Зец: У Србији легализована продаја диплома и доктората као на пијаци; Државни буџет одавно се схвата као џепарац

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. април 2019.

 Професор Филозофског факултета у Београду Миодраг Зец изјавио је у Новом дану ТВ Н1 да се свуда у свету политичари баве пропагандом и хвале своје економске резултате, али да је оно што Србији недостаја јавност, односно тумачење независних стручњака.

Зец је истакао да није природно што у Србији не постоји јавна расправа, нити слобода медија да независни стручњаци нешто кажу, већ се многе ствари интерпретирају као да је чаша полупразна или полупуна.

"Србији фали јавност, професионална и општа, која треба да послаже све те аргументе (...) Свака економска чињеница је вишезначна ствар, као у медицини. Онда треба знати читати тај извештај (...) Да имате јавност и полемику - кажете ми смо расли четири одсрто, а да видимо шта је расло! Цене кромпира не могу тебе одвеси у раст. Није исто кило кромпира и кило ајфона", објаснио је он.

У природи свих политичара на свету је, како је рекао, да се баве пропагандом, а циљ сваке власти је да влада што дуже.

"И (председник САД Доналд) Трамп би волео да влада 7.000 година, али ти имаш направљен систем који има природно чишћење", навео је.

Зец је објаснио да постоје два економска модела: један је да се конституише могућност да грађани, решавајући своја питања, доприносе општем циљу, а други је систем прерасподеле постојећих ресурса, који је Србији близак.

"Овде се државни буџет одавно схвата као џепарац - идеш около са касицом прасицом, дај овоме, дај ономе, и онда се свађамо ми међусобоно (...) Овде је јуриш на казан, и на крају ћеш га преврнути, јер неће ништа остати да се заграби", упозорио је он.

Србија не мисли о људима, већ их немилице троши

У Србији се, како је додао, сматра да су развојни ресурси шуме и руде, док су у развијеним земљама то људи.

"Ми не мислимо о људима, немилице их трошимо", приметио је Зец наводећи супротан пример Велике Британије која се ослања на максимизацију људског потенцијала и развој кроз иновације.

"Енглеска је смислила једрењак, парну машину, зарађује се на иновацијама. Ти уништаваш школски систем. Како ћеш имати иновације, кад ко се дочепа иновација, носи их напоље", упитао је Зец.

Подсетио је да је у Србији легализована продаја диплома и доктората као на пијаци, чиме је младим људима поручено да је будала онај ко учи. Сликовито је објаснио и да је Србија преписала анатомију развијених земаља, али да је није ставила у функцију, па тако данас плаћамо "јетру" која би требало да чисти организам (правосуђе), а она ништа не ради.

Исто се односи и на стране инвестиције где је кључно питање, како је објаснио, да ли си способан сам да ходаш или ти треба неко споља да те подупире.

"Ти си изгубио могућност да ходаш, мораш штедњу да претвараш у рационалне инвестиције и идеш напред, а добио си две штаке на позајмицу. Чим нестану штаке ти падаш", рекао је Зец, истичући да је допринос тих великих фабрика БДП-у, мањи од малина.

Зец је истакао да економија захтева неколико базичних принципа, и да је на првом месту подела власти на извршну, законодавну и судску, а одмах затим и слободна јавност која ствара јавно мњење.

Оценио је и да Србија не зна ком свету припада, већ мисли да иде на све четири стране, а када неко иде на све четири стране, онда се само врти у круг.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер