четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миодраг Зец: Србија није ни права либерална ни права социјална држава, већ неуспешан микс
Хроника

Миодраг Зец: Србија није ни права либерална ни права социјална држава, већ неуспешан микс

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. јун 2016.

 БЕОГРАД - Да би се у држави на јасан начин уредио порески систем, претходно је потребно одговорити на питање какву државу желимо: социјалну или либералну, наводи економиста проф. др Миодраг Зец. "Србија је негде између - постоји јак притисак да буде либерална али и жеља да остане социјална, као наслеђе комунизма. А јасно је да не може да буде оба", каже Зец за РТВ.

Он објашњава да је питање односа пореза и државе једно од можда и најважнијих питања којим се уређује стабилно и хармонично друштво.

"Постоје два основна модела: први су либералне државе које карактеришу ниски порези али и ниски социјални и други расхода; други концепт чине такозване социјалне државе које имају високе порезе и релативно издашна давања за разне сврхе, превасходно за социјалу, образовање, одбрану...", указује Зец и додаје да је то дистинкција на коју ми до краја нисмо јасно одговорили.

Каже да је зато пред овом Владом огроман посао да одговори на то начелно питање – да ли је Србија за прогресивне или регресивне пореске стопе.

"Прогресивни порези подразумевају да људи плаћају порезе сходно својој економској моћи, што није случај код нас, а регресивни су када порези више утичу на сиромашне него на богате. У Србији су највећи порески приходи од ПДВ-а, акциза и пореза на имовину – што су све порези које плаћају мање-више сви грађани. С друге стране, врло су ниски порези на добит - најнижи у Европи, што је урађено да би се стимулисале инвестиције а то се изгледа није десило", указује саговорник РТВ-а.

Он каже да је нужно доћи до одговора на проблем пореске евазије, што је овде постао "национални спорт број један".

"Видимо да ова Влада није завршила реформу администрације: да порези важе за све, да је обухват наплате велик, да нема опраштања пореза. На жалост, сведоци смо, не само сада већ дуги низ година, да наша држава награђује дужнике а кажњава повериоце", додаје.

Такође, напомиње, неопходно је одговорити и на питање које се тиче правног система. Објашњава да државе могу бити правне у пуном смислу те речи, што значи да сви увек унапред знамо правила игре јер се она не мењају, стабилна су и људи могу према њима да подесе своје понашање. Антипод томе је револуционарна држава која је склона честим изменама прописа и честим изменама прерасподеле друштвеног дохотка.

"Држава и порези морају бити доведени у хармонију и мора се знати концепт друштва јер друштво прави државу и оно мора да има своје вредности које ће уградити у темеље државе а онда се из тога деривира у порески систем ", навео је проф. др Миодраг Зец у свом редовном коментару у емисији Бизнис инсајдер Радио телевизије Војводине.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер