петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миодраг Зец о „инвестиционом плану од 12 милијарди евра“: Над главом нам виси синдром промашених инвестиција; Буџет се овде третира као џепарац, неко иде около и даје шта му се тренутно учини да треба
Хроника

Миодраг Зец о „инвестиционом плану од 12 милијарди евра“: Над главом нам виси синдром промашених инвестиција; Буџет се овде третира као џепарац, неко иде около и даје шта му се тренутно учини да треба

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. август 2019.

Петогодишњи инвестициони план, вредан 12 милијарди евра, који је најавио председник Вучић, начелно је могућ, али питање је у шта ће тај новац бити уложен, каже за Н1 професор економије Миодраг Зец који упозорава на "историјско искуство промашених инвестиција".

Зец је у Дану уживо ТВ Н1 оценио да је начелно могуће да држава у наредних пет година издвоји 12 милијарди евра за инвестиције, и да све зависи од тога колики ће бити привредни раст.

Упозорио је, међутим, на "историјско искуство промашених инвестиција" на овим просторима.

"Комунизам је присиљавао друштво на акумулирање. Све су то биле прихватљиве идеје, на крају се скупио новац и погрешно се инвестирао. Као у оном филму - направе брану, а вода побегла. Нама синдром промашених инвестиција виси над главом", казао је Зец, подсетивши да је 40 година издвајан новац за развој Косова, а да је према неким подацима, иза свега остало чак 40.000 незавршених инвестиционих пројеката.

Зец је подсетио и да постоји доста примера промашених инвестиција код појединаца који су уложили у нешто што им сад пропада.

"Ево, на свом примеру - имам кућу у Босни са седам соба у којој нико не борави, а ја плаћам порез (...) Други пример лични - ја ћу на себи, јер најбоље је показати колика је идиотска ствар код себе - ја одем у то месту у Босни, и мени стиже обавештење да ми стиже оптички кабл. Ја тамо боравим два дана годишње, какав оптички кабл!? Него неко је добио паре и направио оптички кабл, то је јавна инвестиција", казао је Зец.

У пет година је могуће урадити доста тога само ако друштво направи модел и ходограм како да се то деси, истако је гост Дана уживо наводећи да држава мора да има особље, пројектантске тимове и тзв. кост-бенифит анализе да би изнела један такав посао.

"Али бојим се да се буџет овде третира као џепарац, и неко и иде и даје како тренутно мисли", оценио је професор истовремено изразивши сумњу да Србија поседује административне капацитете за тако амбициозне планове.

"То је најбоље показао овај Коридор доле - Грделица! Па руши, па брдо, па скрећи... Проблем је то целог државног апарата (...) Бојим се биће као НИП - дошао тата са парима и сад деца отимају ко шта стигне", констатовао је.

Указао је и на неопходност транспаретности буџета, како би се тачно знало колики су приходи, а колико расходи, а не да се "узима од пензија, па даје на субвенције за нудле".

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер