петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миодраг Мајић: Тужилаштво требало одмах да испита изнете оптужбе о афери "Крушик"; Лидија Комлен Николић: Доказе је требало доставити Тужилаштву
Хроника

Миодраг Мајић: Тужилаштво требало одмах да испита изнете оптужбе о афери "Крушик"; Лидија Комлен Николић: Доказе је требало доставити Тужилаштву

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. децембар 2019.

 Судија Апелационог суда Миодраг Мајић и Лидија Комлен Николић из Удружења тужилаца сагласили су се у емисији "360 степени" телевизије Н1 да је правосуђе у Србији изложено притисцима, пре свега кроз поруке које политичари шаљу преко медија. Нису, међутим, изнели исте ставове о актуелној афери "Крушик" - док је Мајић рекао да је Тужилаштво требало одмах да испита изнете оптужбе, Колмен Николић је поручила да је доказе требало доставити Тужилаштву, а не да оно реагује на медијске написе.

Миодраг Мајић казао је да према његовом уверењу постоје веома озбиљни и јаки притисци на правосуђе у Србији.

"Управо је малигност оваквог доба у томе што се ствари углавном не обављају телефоном, него на теже разумљив начин - поруке се шаљу видљиво, преко медија, новинара и те поруке долазе моментално до оних који доносе одлуке", указао је Мајић подсетивши да каријере оних који доносе одлуке зависе управо од оних који им шаљу поруке како треба да раде.

Лидија Комлен Николић је поручила да би сваки учесник у јавном животу - политичари, новинари познате личности - требало да воде рачуна како изговарају речи. Истакла је да су свима "пуна уста Тужилаштва", и да сви очекују нешто од Тужилаштва.

"Мене апсолутно не интерсује шта ће неко да каже, ни председник, ни опозиција. Из тог разлога имате у извештајима Европске комисије да се кроз изјаве врши притисак на правосуђе. Апсолутно мора да се заборави тај део изјашњавња и коментарисања, то треба да буде изван њихових глава", поручила је.

Подсетила је да је када је један високи функционер ухапшен због паљења куће новинара у Врчину, председник Републике рекао да је ухапени признао кривично дело, иако то није учинио, и тиме је у старту нарушио претпоставку невиности, и на неки начин извршио притисак на Тужилаштво.

Додала је, међутим, да са друге стране и Тужилаштво треба да буде отвореније, и обавештава јавност о одређеним предметима, водећи притом рачина о интересима постпука.

Мајић се надовезао да разуме да Тужилаштво не може да открива пикантне детаље, поготово у почетним фазама поступка, али да би било добро да се огласе и кажу "обавестићемо вас о томе за две недеље или за два месеца".

"Тиме би се тензије свакако смириле (...) Али бојим се да постоји проблем политичких притиска и неслободе те институције - да се ни у медије, ни на јавна саопштења, ни у друге потезе, плашим се, не иде без зеленог светла које долази искључио са једног места у оваквим друштвима", казао је он.

Случај "Крушик" - ко је и како био дужан да реагује

Велику пажњу јавности ових дана привлачи случај "Крушик", где код дела јавности постоји утисак о недостатку информација из Тужилаштва. Наиме, узбуњивач Александар Обрадовић који је у јавност изнео податке о, како тврди, спорној трговини оружјем из "Крушика", у кућном је притвору дуже од два месеца, а да још нема оптужнице потив њега.

 С друге стране, из Тужилаштва не постоје информације о томе да ли је предузета било каква мера против иједне особе коју је Обрадовић означио за умешаност у коруптивне послове, осим једног саопштења Тужилаштва за организовани криминал да је од Војнобезбедносне агенције (ВБА) и Безбедносно информативне агенције (БИА) затражило да испитају пословање "Крушика" са приватним трговцима оружја.

Да сам тужилац моментално бих код таквих ствари - осим ако не бих схватио да су потпуне будалаштине - кренуо да ту ствар испитујем, казао је Миодраг Мајић.

"Немам никакве дилеме да би Тужилаштво то морало да ради, као и у многим претходним случајевима, попут Савамале (...) Тужилаштво, за разлику од нас у суду који смо некад превише скептични, нема увек тај луксуз, мора да верује унапред", казао је.

Комлен Николић је, с друге стране, назначила да Тужилаштво није у обавези да се бави само читањем новина и провером чињеничног стања, те да свако ко поседује информације има потпуну слободу их достави у Тужилаштву.

Тиме што се са информацијама прво излази у јавност, прави се притисак на Тужилаштво да реагује или не одреагује, а истовремено сте онога кога оптжујете упозорали да имате одређене доказе, и да он почне да их склања, упозорила је гошћа емисије "360 степени".

"Уколико желите да доведете нешто да постоји ефикансан поступак, сачекаћете, бићете мудри. Овако доводите Тужилаштво да каска за вама. Компромитујете доказе", казала је Комлен Николић.

Није добро кад се суди у медијима, сагласан је Мајић, али оцењује да је до тога дошло зато што не постоји поверење у институцију, а поверење не постоји, јер институција у великом броју случајева не ради свој посао.

"Не бих се сложио да треба да се чека. То не бих искрено саветовао некоме ко се бави истрагом. Довољно је ствари изашло у јавност да је Тужилаштво морало да приграби бар једну ствар", поручио је Мајић.

Кад тужилац Илић заврши у таблоидима - имате аутоцензуру

Мајић је подсетио и да је Тужилаштво моментално реаговало када је тужилац Горан Илић био изложен нападима таблоида, и да је Републичко тужилаштво, без обзира на то што је то прво изашло у медијима, иницирало процедуру по закону.

"Мислим, уверен сам у то, да имамо другу врсту проблема. Проблем политичког утицаја", додао је.

Комлен Николић је одговорила да Тужилаштво не би требало да се ставља у позивију арбитра када супростављене политичке стране злоупотребљавају објављене информације.

Осврнувши се на случај Горана Илића, рекла је да је Тужилаштво исправно реаговало на нападе таблоида.

"Ако неко ко је члан Државног већа тужиоца заврши у таблоидима, имате аутоцензуру. Онда неко каже: 'Зашто бих себе доводио у ситуацију да сутра завршим у таблоидима'. Треба да будемо свесни да постоји једна врста аутоцензуре. Немате ефикасан механизам заштите тужилаца од утиција", упозорила је Комлен Николић.

Гости емисије "360 степени" указали су на проблем утицаја извршне власти на изборе у правосуђу, истичући значај уставних амандмана који се, како су истакли, односе искључиво на правосуђе, а не на Косово или друга питања, како се то често тумачи у јавности.

Истакли су да мора постојати и лична одговорност, и Мајић је у том контексту подсетио на случај румунске тужитељке Лауре Ковеси која је покренула невероватан број поступака и експресно вратила поверење грађана у институцију, који су је касније бранили од сопствене државе.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер