петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миодраг Мајић: Створили смо друштво међусобне мржње, дошли смо до ивице иза које је насиље; Тепић: Вучићева пријатељица изабрана за председницу Врховног касационог суда
Хроника

Миодраг Мајић: Створили смо друштво међусобне мржње, дошли смо до ивице иза које је насиље; Тепић: Вучићева пријатељица изабрана за председницу Врховног касационог суда

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. април 2021.

Створили смо друштво међусобне мржње, поларизовано до крајњих граница, а када дођемо до овакве дебате у Скупштини дошли смо до ивице иза које иде насиље, оценио је у "Утиску недеље" судија Апелационог суда Миодраг Мајић, додајући да, нажалост, у овој земљи није ретко да људи нестају само зато што је неко упро прстом у њих као политичке непријатеље.

Гости емисије поред судије Мајића били су и потпредседница Странке слободе и правде (ССП) Мариника Тепић и професорка Кривично-процесног права на Правном факултету у Београду Вања Бајовић.

Упитан о твиту који је објавио, да “није љубитељ пливања у реци”, Мајић је рекао да се није шалио када је то написао.

 “Из неколико разлога сам имао потребу то да напишем. Ја сам тек тада сазнао да један човек не стоји међу нама три године. Видео сам да ја и даље нисам као судија задовољен информацијама које имамо, а које се тичу тог случаја. Ми смо заиста друштво у коме није нимало ретко да људи нестају”, рекао је он, додајући да је имао потребу да то каже као неку врсту упозорења.

Упитан како коментарише друштво у коме постоји парламентарна подршка тој врсти насиља и где се у скупштини јавно маше судским одлукама и пресудама, Мајић је рекао да је највећи проблем то што посланици то говоре испред одлазећег председника Врховног касационог суда (ВКС).

“Није проблем да неко прочита неку пресуду, иако не знају чије су, али је проблем да нико на то не скрене пажњу. Они су током избора првог судије у земљи искључиво говорили само о мени и то у присуству представника Високог савета судства који би требали да штите све судије, не само мене”, рекао је Мајић, а преноси Нова.рс.

Он је указао и на кршење процедуре приликом избора председнице ВКС Јасмине Васовић, која је, како каже, до сада незабележена.

“Да ли је нормално да има само један кандидат”, упитао је Мајић, напомињујући да није само ту питање персоне, јер о њој немамо податке, веч да је ово питање процедуре ко год да је на том месту.

Коментаришући нереаговање републичке тужитељке Загорке Доловац, Мајић је указао да не само да се она нигде не појављује, него је проблем што се “перманентно не одговара на оволике афере, проблеме у држави као да су сви мртви,”, а то је зато што нема институција.

 “Није никаква тајна да је нова председница ВКС Јасмина Васовић блиска пријатељица председника Србије Александра Вучића. Тиме је цела мрежа утаје њене биографије и њених дела скривена од расправе и јавности”, рекла је Мариника Тепић у “Утиску недеље”.

О томе нисмо могли ништа да чујемо, али зато јесмо у скупштини могли да чујемо провлачење опозиције кроз блато, као и да је Ђилас фашиста, додала је потпредседница ССП.

Она је још једном објаснила са каквим се насиљем суочила у Јагодини где је отишла да подржи колегинице које су позване на саслушање, и то само зато што су желеле да се јавно обелодани како се троши градски новац.

 “Отишла сам у Јагодину са намером да видим да ли су сви грађани једнако третирани. Приликом мог боравка тамо десио се тај покушај физичког напада. Ја сам први пут отишла у полицију да неког пријавим”, рекла је Тепић, додајући да је имала неколико ситуација на ивици инцидента, али да јој досад нико није прилазио са леђа и гурао је.

Према њеним речима, тај локални одборник, како се представио, понашао се као кобац, обилазио је нон-стоп око ње, пратио је све до улаза у станицу.

 “За мене најстрашнији моменат је када 20 униформисаних полицајаца окреће главу на моје питање – ко овде може да нам помогне”, рекла је Тепић.

Истичући да је она отишла из Јагодине, али да су “Јелена и Катарина остале”, Тепић је констатовала да је само питање дана када ће неко, не мора да буде политичар или неки политички непријатељ, који је остао без посла, породице, срести на улици некога и разумети да је баш тај неко узрок његове невоље.

Према њеном мишљењу, уско грло свих проблема је тужилаштво. Она је изнела предлог ССП-а о оснивању тужилачке полиције.

“Овај орган мора да има своју полицију која је подређена тужиоцу, са свим експретима и тимовима, који су упућени са откривањем кривичних дела везаним са корупцијом”, објаснила је Тепић.

Упитана да ли постоји шанса да неко буде изгласан на место ВКС ко није добио зелено светло од председника Србије, Вања Бајовић је рекла да судство никада није било независно.

 “Радила сам у правосуђу, никада није било независно, увек се знало како се постаје судија”, рекла је професорка Правног факултета, оцењујући да је “та прича рак рана српског друштва”.

Упитана да ли је нормално да се у скупштини коментаришу и читају судске пресуде, Бајовић је рекла да је тешко направити дистинкцију где престаје слобода говора, а почиње говор мржње.

“Наравно да то не приличи једном парламенту, а можда је и била намера да се та институција обесмисли”, рекла је она, напомињујући да постоји други проблем.

Упућујући критике медијима, Бајовић је навела да “имамо константно кршење претпоставке невиности у медијима”.

С друге стране, приказујемо доказе на телевизији уместо да сачекамо завршетак судског поступка и доношење правосудне пресуде, а тек онда може да се говори о учиниоцу кривичног дела, напоменула је Бајовић, наводећи актуелне случајеве Мирослава Алексића, Вељка Беливука и друге.

“Ми више полемишемо о њима у медијима, а поставља се питање који ће сутра судија у случају недостатака доказа моћи да донесе ослобађајућу пресуду. Имамо огорман притисак јавности што утиче на независност правосуђа, а постоји и злоупотреба процесне терминологије у политичке сврхе”, истакла је Бајовић.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер