петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миодраг Мајић: Правосуђу је преостало само да се и формално укине. Међусобно оптуживање у медијима Небојше Стефановића и Дијане Хркаловић финализација је потпунe разградњe институција
Хроника

Миодраг Мајић: Правосуђу је преостало само да се и формално укине. Међусобно оптуживање у медијима Небојше Стефановића и Дијане Хркаловић финализација је потпунe разградњe институција

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2022.

Судија Апелационог суда Миодраг Мајић каже да је случај међусобног оптуживања у медијима министра одбране Небојше Стефановића и бивше државне секретарке у МУП Дијане Хркаловић за прислушкивање председника, подривање државе и сарадњу са организованим криминалом "неспорно финализација брижљиво планираног посла на потпуној разградњи институција, посебно у правосуђу". Додаје да "што се правосуђа тиче, остало је само да се и формално укинемо, бојим се да у оваквим условима ни то не би било бог зна како примећено".

„Имамо медије, председника републике, адвокате који су посредници између свега тога. Имамо комплетно начињен паралелни механизам који је разградио државу“, наводи Мајић у емисији Иза вести на ТВ Н1.

Додаје да се плаши да смо већ сад сведоци слома система.

"Оваква криминализација друштва, оваква разградња институција могу водити врло ружним исходима, и шта год буде убудуће, пожелеће се и правосуђа овде једном, али питање је да ли ће га тада бити", оцењује он.

Каже да "ако склоните правосуђе и друштвене конфликте било које врсте решавате кроз медије, испод жита, склонили сте тај катализатор, и то је већ нешто што се зове полуанархично стање".

Упитан да ли се осећа јадно због таквог правосуђа, одговара да се он лично не осећа јадно, "зато што покушавам да ту тугу због свега што гледам артикулишем".

"Али, сложио бих се са оценом да је правосуђе јадно, али то је зато што се и јадно понашало у свему овоме, оно је учествовло у свему овоме, ћутало. Ми смо одабрали овај пут када смо ћутали када се десила Савамала. Шта год да се буде дешавало, нико ту више није невин, само ће одговорности бити мање или веће", наводи он.

Истиче да је правосуђе "толико померено са тог места, у тој мери не обавља своју функцију, правосуђе се повукло са својих положаја".

"Оно је препустило своју грану власти другима, апсолутно је несхватљиво да док се све ово дешава, нема никога из Високог савета судства, Врховног касационог суда, републичког тужиоца да изађе и каже, па макар добио отказ 'ово угрожава републику, јер је у нашем уставу уцртано да ово не сме да се дешава", указује Мајић.

А на то како коментарише изјаву новинарке Јелене Зорић у последњем Утиску недеље да се на случају Јовањица ломи правна држава и да се криминализован део система бори против некриминализованог, каже да би волео да је толико оптимистичан, да би волео да неке борбе има, јер би онда из ње могло да изађе и нешто здраво.

"И даље не сумњам да у овој држави има изузетно поштених полицајаца, тужилаца, судија, али они су потпуно маргинализовани", оцењује и додаје да смо се и ми навикли на такво функционисање друштва.

"Сви видимо да је потпуно ненормално да се највише државне структуре међусобно оптужују за сарадњу са најгорим криминалцима, пристали смо као друштво на потпуно ненормални концепт, а правосуђе је у свему томе саучествовало", истиче Мајић.

А да ли је циљ да се случај Јовањица обори и да се ухапси инспектор који га је открио, он каже да је "читава ова прича јасан показатељ дубоке криминализације државе, да ли је то конкретно да се један случај уништи, или је нешто још крупније..."

Додаје да и то што још немамо парламент и владу после избора 3. априла поставља питање "да ли то нама заиста све треба у друштву које овако функционише".

Упитан како изаћи из те ситуације, каже да има више сценарија - "може се догодити да се политичка елита волшебно пробуди једног јутра и каже претерали смо, други је да људи у правосуђу кажу ово је сувише велика срамота, а има и могућност да се све ово заврши у неким обрачунима, као и позитивнији сценарио - да се промени на изборима".

А да ли запослени у правосуђу све ово примећују, наводи да апсолутно примећују, али су потпуно апатични, као и већина грађана, "не верују да индивидуалним акцијама нешто могу да постигну, верују да колико год ово била дегенеративна промена на систему, да се неће једноставно завршити и да ће се на њих негативно одразити.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер