четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миодраг Линта: "Олуја" је удружени злочиначки подухват, хрватска власт донела сет закона којим је спречила повратак протераних Срба кућама
Хроника

Миодраг Линта: "Олуја" је удружени злочиначки подухват, хрватска власт донела сет закона којим је спречила повратак протераних Срба кућама

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 03. август 2015.

Хрватска акција "Олуја" била је удружени злочиначки подухват, чији је циљ био протеривање српског народа са његових вековних подручја.

То је изјавио председник Коалиције удружења избеглица Миодраг Линта поводом 20. годишњице те акције.

Он је рекао да је у "Олуји" протерано више од 220.000 Срба, да је око 2.000 њих настрадало, од чега 1.200 цивила, а да је попаљено, опљачкано и уништено око 40.000 стамбених, привредних и помоћних објеката.

Линта је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, указао да је после "Олује" хрватска власт донела сет закона којим је спречила повратак протераних Срба кућама и да је примарни циљ Туђмановог режима био стварање етнички чисте хрватске државе. 

Хрватска пуних 20 година води политику застрашивања протераних Срба, расписивањем потерница, подизањем оптужница и спровођењем истрага, које се у великој мери не заснивају на конкретним валидним доказима, истакао је Линта. 

На подручју Србије живи око 300.000 протераних Срба из Хрватске, око 100.000 их живи у трећим земљама - Америци, европским државама, Аустралији, Новом Зеланду, око 50.000 живи у Републици Српској, а око 50.000, углавном старијих људи, вратило се кућама од 1995. односно пре свега од 2000. године до данас, прецизирао је Линта. 

Линта је указао да од 300.000 протераних Срба у Србији само десетак одсто формално правно избеглички статус, а да велика већина протераних Срба није решила кључне проблеме који се односе на имовинска питања, односно одузетих око 40.000 станарских права. 

Око 50.000 људи потражује заостале неисплаћене пензије, а око 800.000 катастарских парцела пољопривредног земљишта које је људима одузето, истакао је Линта. 

"Имамо неколико хиљада људи којима се дугује динарска и девизна штедња, имамо хиљаде људи који имају рупе у радном стажу", казао је Линта. 

Линта је истакао да Хрватска, која је сада члан ЕУ, нема политичке воље за дијалог са званичном Србијом, а да јака, угледна и моћна Србија може иницирати у међународним организацијама ЕУ, Савету Европе, УН покретање дијалога и проналажење правичних и трајних решења проблема. 

Он је додао да је циљ писма, које је упућено председнику Европског парламента Мартину Шулцу, да се донесе резолуција о "Олуји" којим би се осудили злочини и етничко чишћење Срба током и после те акције. 

"Том резолуцијом би Европски парламент тражио од Хрватске да коначно почне да процесуира и бројне злочине против српских цивила", рекао је Линта. 

Он је додао да "на подручју бивше Југославије има доста Сребреница и залажемо се да европске институције имају једнак аршин према свим злочинима и свим жртвама". 

Линта је најавио да Коалиција удружења избеглица у среду у 14 сати организује меморијалну академију у Центру Сава. 

Претходно ће у 11 часова патријарх Иринеј служити парастос у Цркви Светог Марка, након чега ће бити положени венци на спомен плочу у ташмајданском парку, најавио је Линта. 

Линта је најавио да ће тог дана од 12 сати почети шетња од Цркве Светог Марка поред Народне скупштине и хотела "Москва", Призренском улицом, Бранковим мостом до Центра Сава.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер