петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миодраг Јакшић: Срби у Албанији најугроженија мањина у Европи
Хроника

Миодраг Јакшић: Срби у Албанији најугроженија мањина у Европи

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 16. август 2009.

Државни секретар у Министарству за дијаспору Миодраг Јакшић упозорио је данас на проблеме српског народа у земљама региона и истакао да су Срби у Албанији најугроженија мањина у Европи.

У  саопштењу Министарства за дијаспору, Јакшић је указао да Срби у Албанији немају права на употребу језика, на верско опредељење, а већини њих су током владавине Енвера Хоџе присилно промењена имена и не могу да их врате.

У Хрватској су, како је навео Јакшић, бројни проблеми Срба, од неизвршавања реституције станарског права до неисплаћених пензија и непоштовања Закона о правима националних мањина.

"Срби у Мађарској су једна од 13 признатих националних мањина, али већ 17 година чекају на доношење закона и на право да имају свог посланика у мађарском парламенту, што им устав мађарске државе гарантује", истакао је Јакшић. Он је додао да је у Словенији тај проблем много комплекснији, јер у тој земљи Срба има преко 50.000, убедљиво су на другом месту по бројности, иза самих Словенаца, а немају статус националне мањине.

Најболније српско питање је, према Јакшићевим речима, у Црној Гори, где се преко 35 одсто становника изјанило да су Срби, преко 65 одсто да говоре српским језиком, а не постоји ни минимум уставних и статусних права за Србе у култури, информисању, просвети и вероисповести.

Државни секретар је као позитивне примере навео и похвалио активности Савеза Срба у Румунији и Демократске партије Срба у Македонији, која је већ други мандат коалициони партнер у Влади Македоније. 

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер