Хроника

Министри спољних послова Египта, Јордана, Француске и Немачке: Упозоравамо Израел, анектирање делова Западне обале могло би да се негативно одрази на билатералне односе са јеврејском државом

Штампа
уторак, 07. јул 2020.

Министри спољних послова Египта, Јордана, Француске и Немачке заједнички у саопштили да се оштро противе плану Израела да унилатерално анектира делове Западне обале, упозоривши да би такав потез могао да дестабилизује регион и да ће се негативно одразити на билатералне односе са јеврејском државом.

"Ми смо сагласни да би свака анексија палестинских територија окупираних 1967. била кршење међународног права и угрозила основе мировног процеса. Нећемо признати никакве промене граница из 1967. о којима се нису договориле стране у сукобу", навели су министри Самех Шукри из Египта, Ајман ал-Сафади из Јордана, Жан-Ив ле Дриан из Француске и Хајко Мас из Немачке после дискусије преко видеа.

Они су се сагласили и да би такав корак имао "озбиљне последице по безбедност и стабилност региона и представљао велику препреку за напоре усмерене на постизање свеобухватног и праведног мира" и да такође могу имати последице по односе с Израелом.

Израелски медији преносе да је то први пут да Каиро званично упозорава на такве последице анексије.

Шеф дипломатије Египта је говорио против плана премијера Израела Бењамина Нетањахуа да успостави суверенитет над свим јеврејским насељима на окупираној Западној обали и стратешки важном долином Јордан.

Међутим, Египат се до сада уздржавао јавних критика планираног потеза.

За разлику од те земље Јордан, Француска и Немачка су недељама тврдиле да анексија мора бити оспорена.

Министри су истакли "своју чврсту посвећеност решењу (по моделу) две државе заснованом на међународном праву и релевантним резолуцијама УН", понудивши подршку и помоћ у повратку преговорима.

Хашемитска краљевина Јордан сматра се једним од највећих критичара израелског плана анексије.

Јордански краљ Абдулах Други упозорио је да би анексија могла довести до великог сукоба с његовом земљом.

Ле Дриан је у јуну рекао француским посланицима да би Париз био спреман да размотри казнене мере, посебно у области економије и трговине, у одговору на израелску анексију.

Мас је био у Јерусалиму 10. јуна да изрази "озбиљну и искрену" бригу Берлина о анексији, али се до сада уздржавао од јавне дискусије о санкцијма, рекавши да није време за претње.

Нетањаху је обећао да ће анексија почети већ 1. јула, али је тај потез одложен и сада се најављује за крај овог месеца док се чека одобрење Вашингтона и Израел настоји да заустави нагло ширење коронавируса.

У понедељак увече је Нетањаху разговарао са британским колегом Борисом Џонсоном, поновивши спремност да води преговоре са Палестинцима на основи мировног плана председника САД Доналда Трампа за који је рекао да је креативан и реалистичан и неће се вратити неуспелим формулама из прошлости.

Палестинци који намеравају да оснују своју државу на читавој Западној обали и у појасу Газе с источним Јерусалимом као главним градом су Трампов план у потпуности одбацили.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]