Хроника

Министри еврозоне: Како обуздати хеџ фондове и стабилизовати евро

Штампа
уторак, 18. мај 2010.

Европска унија саопштила је да ће Грчка у уторак добити први део међународног зајма који треба да јој помогне да се извуче из дужничке кризе.

Европски комесар за монетарна питања Оли Рен изјавио је да ће Атини бити пребачено близу двадесет пет милијарди долара помоћи Европске уније и Међународног монетарног фонда.

Пакет хитне финансијске помоћи Грчкој договорен је пре осам дана на састанку министара финансија ЕУ, када је постигнут договор о формирању великог фонда од 750 милијарди евра за подршку осталим чланицама које западну у невоље.

У Бриселу се у уторак одржава састанак министара финансија земаља Европске уније.

Како јавља BBC-јев дописник, главна тема разговора односиће се на успостављање новог регулаторног оквира за пословање хеџ фондова - инвестиционих компанија оптуживаних за проузроковање нестабилности на финансијским тржиштима, посебно током кризе у јесен 1998. године.

Хеџ фондови глобално контролишу средства у вредности од око 1,5 хиљада милијарди долара, док се сумом од око 300 милијарди долара управља из Европске уније, углавном из Лондона.

Зараду остварују помоћу најсавременијих техника инвестирања, често се служећи моћним компјутерима који су у стању да реализују инвестиције у делићима секунде.

Неке европске владе хеџ фондове сматрају ризиком за светски финансијски систем, због чега траже њихово веће подвргавање прописима.

Министри финансија ЕУ расправљаће о томе како да овласте менаџере хеџ фондова за рад у ЕУ, као и да ли би требало увести ограничења сума новца који хеџ фондови могу да позајме, јавља BBC-јев дописник.

Нове мере стабилизације

Уочи овог састанка, у Бриселу је у понедељак одржан састанак министара финансија шеснаест земаља еврозоне.

Први човек ове министарске групе Жан-Клод Јункер изјавио је да евро остаје "валута од поверења" у светском монетарном систему, али и да ЕУ предузима нове мере у циљу стабилизације европске валуте.

Једна од мера је увођење обавезне сагласности ЕУ на националне буџете "двадесетседморице", пре него што их владе упуте националним парламентима на усвајање.

Вредност евра у односу на долар, у понедељак је достигла најнижи ниво у протекле четири године, нешто више од долара и 22 цента за један евро.

Разлог за пад евра је забринутост на тржишту новца да земље еврозоне неће моћи да отплаћују своје државне дугове.

Министри финансија ЕУ настојаће да умање забринутост за будућност заједничке европске валуте. То ће пробати да ураде помоћу мера које је Немачка предложила за уравнотежење националних буџета земаља чланица - уз ограничење укупне задужености на 0.35 посто годишњег прихода поједине земље.

Иако неки економисти - попут америчког професора Нуријела Рубинија који је тачно прогнозирао крах америчких хипотекарних кредита, очекују чак и распад еврозоне за неколико година - луксембуршки министар финансија Лук Фридан одбацио је такве прогнозе, говорећи за BBC на почетку министарског састанка у Бриселу.

"Нимало се не слажем с таквим страховањима и изјавама, јер верујем да је евро био успешан у протеклих десет година - и посебно током кризе. Зато, иако смо суочени са економским и финансијским тешкоћама унутар еврозоне, прошлог викенда и још пре тога смо јасно показали одлучност да подржимо и ојачамо евро, и економски и фискални положај земаља унутар еврозоне... Мислим да има тешкоћа са евром, али не постоји криза јер су предузете праве мере", изјавио је Фридан.

(BBC)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]