Хроника

Министри 23 земље ЕУ потписали споразум о војној сарадњи који има за циљ да појача безбедност чланица и побољша координацију у развоју нове војне опреме

Штампа
понедељак, 13. новембар 2017.

Више од 20 земаља чланица Европске уније потписало је кључни споразум за јачање сарадње у области одбране, који између осталог предвиђа већа издвајања за војну опрему и истраживања.

Министри одбране 23 земље су у Бриселу послали Савету ЕУ "заједничко обавештење" о програму сталне структурне сарадњи у одбрани (ПЕСЦО).

Савет би до краја године требало да донесе одлуку о званичном покретању тог програма који има за циљ да појача безбедност чланица и побољша координацију у развоју нове војне опреме.

Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедности Федерика Могерини изјавила је да су земље потписнице већ послале више од 50 заједничких пројеката у областима одбрамбених способности и војних операција.

Могерини је рекла да проблем у издвајањима за одбрану у Европи није у томе колико се троши, него у томе што се троши "фрагментирано", пренео је портал ЕурАцтив.цом.

"Ако земље чланице желе да троше на координисан начин, да инвестирају заједно, могу то да раде кроз ЕУ, кроз ПЕСЦО, уз подршку Европског одбрамбеног фонда који смо основали", рекла је Могерини, додајући да ЕУ и НАТО морају да наставе да сарађују.

ПЕСЦО, за који су се највише залагали Немачка и Француска, део је напора да се ојача ЕУ после референдума о Брегзиту, а прати формирање Европског одбрамбеног фонда који ће имати годишњи буџет од 5,5 милијарди евра.

Присталице споразума оцењују да ће ПЕСЦО бити допуна НАТО-у, који ће и даље имати примарну улогу у одбрани Европе.

Споразум предвиђа да земље обезбеде "значајну подршку" у људству, опреми, обуци и инфраструктури за војне мисије ЕУ.

Потписнице се, такође, обавезују на "редовно повећање буџета за одбрану", као и издвајање 20 одсто одбрамбених трошкова за набавку опреме и два одсто за истраживање и технологију.

ПЕСЦО би могао да доведе до отварања европске војне болнице или логистичког центра, али ће се прво усредсредити на пројекте за развој нове војне опреме, као што су тенкови или беспилотне летелице, у циљу усклађивања оружаних система и смањивања разлика у капацитетима појединачних земаља.

Међу земљама које су потписале споразум су Француска, Немачка, Шпанија и Италија, док Велика Британија и Данска неће учествовати у томе.

Учешће у пројекту ПЕСЦО је добровољно и земље могу касније да се придруже, ако то одобре раније потписнице споразума. Државе које нису чланице ЕУ такође могу учествовати у одређеним мисијама, мада неће имати улогу у одлучивању.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]