петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарство за људска и мањинска права поводом 21. фебруара Дана матерњег језика: Српски језик је угрожен пред све већом најездом енглеског
Хроника

Министарство за људска и мањинска права поводом 21. фебруара Дана матерњег језика: Српски језик је угрожен пред све већом најездом енглеског

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. фебруар 2021.

Министарство за људска и мањинска права саопштило је поводом Дана матерњег језика 21. фебруара да "домаћи лингвисти упозоравају да се српски језик нашао пред све већом најездом енглеског и да је угрожен у мери у којој су угрожени и неки светски језици - француски, немачки или италијански".

Министарство је подсетило да је Унеско 1999. године прогласио 21. фебруар за Међународни дан матерњег језика, као сећање на студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки у Источном Пакистану, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен за званични.

Унеско указује да је језичка разноликост све угроженија и да више од 40 процената светског становништва нема приступ образовању на језику који говори или разуме.

У циљу подизања свести о значају очувања матерњих језика тема Међународног дана матерњег језика 2021. године је „Неговање вишејезичности за укључивање у образовање и друштво“, навело је министарство.

Србија је 2006. године приступила Европској повељи о регионалним или мањинским језицима Савета Европе чиме се обавезала да штити све мањинске језике који се традиционално користе на њеној територији.

„Свесна значаја образовања на матерњем језику Србија обезбеђује, осим на српском језику, целокупно образовање на још осам језика: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику“, наведено је у саопшењу.

Поред тога, још осам језика се изучава у оквиру наставног предмета Матерњи језик са елементима националне културе: буњевачки, влашки, македонски, немачки, ромски, словеначки, украјински и чешки језик, а око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер