петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарство за европске интеграције: Према најновијем истраживању 49 одсто грађана Србије гласало би за, 27 одсто против учлањења у ЕУ
Хроника

Министарство за европске интеграције: Према најновијем истраживању 49 одсто грађана Србије гласало би за, 27 одсто против учлањења у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. јул 2017.

Уколико би сутра био одржан референдум са питањем „Да ли подржавате учлањење Србије у ЕУ”, 49 одсто грађана Србије гласало би за, 27 одсто би било против, 13 одсто не би гласало, а 11 одсто не зна шта би одговорило.

То је резултат истраживања јавног мњења „Европска оријентација грађана Србије“, које је крајем јуна спровело Министарство за европске интеграције.

Анкета у којој су учествовала 1.064 испитаника старија од 18 година рађена је према стандарду Евробарометра.

Подршка грађана реформама је, као и претходних година, веома висока. Од укупног броја испитаника њих 66 одсто сматра да би реформе, неопходне за улазак наше земље у ЕУ, требало спроводити и мимо тога, због добробити грађана и стварања уређеније Србије.

Реформу здравственог система (16 одсто), борбу против корупције (15 одсто), реформу правосуђа (15 одсто), реформу пољопривреде (11 одсто) и реформу образовног система (11 одсто) грађани препознају као најзначајније.

Следеће по важности су реформе заштите потрошача (9 одсто), реформа заштите животне средине (7 одсто) и боља заштита људских права (7 одсто).

Највећи проценат грађана, њих 59 одсто, сматра да би проблеме Београда и Приштине требало решавати независно од тога да ли то тражи ЕУ, односно више од половине испитаника подржава опредељеност Владе Србије за наставак дијалога Београда и Приштине и спремност да се на тај начин дође до одрживих решења.

За највећи број грађана, њих 17 одсто, чланство у ЕУ представља више могућности за запошљавање, пут ка бољој будућности младих (16 одсто), могућност за слободније кретање унутар граница ЕУ (14 одсто), као и могућност да се уреди стање у нашој држави (12 одсто).

Када је реч о бесповратној развојној помоћи Србији од 2000. до данас, 23 одсто испитаника је препознало да је ЕУ највећи донатор, 22 процента мисли да је реч о Русији, за Кину се изјаснио 21 проценат грађана, док је на четвртом месту Јапан са 11 процената, саопштило је Министарство за европске интеграције.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер