Хроника

Министарство просвете академској заједници: Нов начин конституисања Савета за високо образовање и акредитационог тела неће умањити аутономију универзитета

Штампа
понедељак, 13. новембар 2017.

Конституисање Националног савета за високо образовање и Националног акредитационог тела ни на који начин неће умањити аутономију високошколских установа, већ ће значајно допринети подизању квалитета поступка акредитације, транспарентности процеса и квалитета високог образовања.

То се наводи у одговору Министарства просвете упућеном САНУ, Конференцији универзитета Србије и Националном савету за високо образовање, после њиховог захтева да се недавно усвојени Закон о високом образовању измени или да почне израда нових законских решења.

Како је Данас први објавио, допис са таквих захтевом, представници поменуте три институције, упутили су прошле недеље министру просвете Младену Шарчевићу, незадовољни новим законом, који, по њиховој оцени, смањује аутономију универзитета, а јача утицај извршне власти. Они су замерили Министарству што није уважило бројне предлоге и примедбе академске заједнице на законски текст, а примедбе су имали и на лошу комуникацију која је уследила по завршетку јавне расправе.

Министарство просвете на критике одговара да ће на основу јавног позива одабрати најбоље кандидате и најеминентније стручњаке приликом избора чланова Националног савета за високо образовање и Националног акредитационог тела

”Усвајању Закона о високом образовању претходила је обухватна јавна расправа, а радну групу која је радила на припреми нацрта закона чинили су и представници академске заједнице. У поступку формулисања предлога закона учествовала су 22 тела и институције, која су својим мишљењима обликовала нацрт закона. У законодавном поступку важну улогу имају Скупштина Србије и њени ресорни одбори, где је вођена конструктивна дискусија о Предлогу закона о високом образовању у току које су усвојени и амандмани на текст закона, у складу са уобичајеном парламентарном праксом”, пише у одговору Министарства.

Из тог министарства подсећају да су приликом насумичне провере акредитација дошли до сазнања да постоје установе које су акредитоване без адекватних просторних и кадровских услова, да је утврђено да више стотина професора ради на више установа, мимо акредитационе норме, чиме се онемогућава да више од 1.000 младих професора и доцената нађу место у систему високог образовања.

Додају да ће у првој половини 2018. бити припремљени нацрти закона о научно-истраживачкој делатности и финансирању високог образовања, те да Министарство у овом важном послу рачуна на сарадњу са САНУ, КОНУС-ом и националним саветима за науку и високо образовање.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]