субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарство правде: Предлог „екстерне контроле“ правосуђа није нов, то је постојећи предлог дефинисан Нацртом уставних амандмана и позитивно оцењен од Венецијанске комисије
Хроника

Министарство правде: Предлог „екстерне контроле“ правосуђа није нов, то је постојећи предлог дефинисан Нацртом уставних амандмана и позитивно оцењен од Венецијанске комисије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. јануар 2020.

Нацрт амандмана на Устав Србије предвиђа успостављање "механизма екстерне контроле судске власти", наводи се у данашњем одговору Министарства правде Србије на питање Радија Слободна Европа (РСЕ).

РСЕ је о томе питао Министарство поводом изјаве државног секретара тог Министарства Радомира Илића који је у недељу рекао да Устав Србије мора да се мења да би правосуђе добило "екстерну контролу", јер су судство и тужилаштво постали "неодговорна грана власти".

Критикујући рад правосуђа, Илић је за ТВ Прва навео пример Француске где, како је рекао, судије и тужиоце поставља председник државе.

"А код нас уместо председника, уместо да рецимо председник (Србије Александар) Вучић поставља судије, овде имамо да они који седе са криминалцима у Хотелу 'Шумадија' (то раде)", рекао је Илић, пренео је РСЕ.

Из Министарства правде је у РСЕ стигао одговор да би "екстерна контрола представљала контролу (правосуђа) од стране грађана... кроз избор и рад пет чланова будућег Високог савета судства (ВСС) из редова истакнутих правника, које бира Народна скупштина (Србије) на јавном конкурсу".

"Нацрт предвиђа да будући ВСС има 10 чланова, од којих ће пет независно и непосредно бирати судије, док ће других пет чланова бирати Народна скупштина на основу јавног конкурса из редова истакнутих правника", навело је Министарство за РСЕ.

У одговору се каже и да предлог увођења "екстерне контроле правосуђа" није нов, већ да је то "постојећи предлог, дефинисан Нацртом уставних амандмана које је израдило Министарство правде, а позитивно оценила Венецијанска комисија (Савета Европе)".

Део стручне јавности у Србији је критиковао изјаву државног секретара Министарства правде уз оцене да је она супротна званичној политици којом се држава у приступним преговорима са ЕУ обавезала да ће смањити политички утицај на правосуђе, закључује РСЕ.

У Београду је раније вечерас објављено да је председник Србије Александар Вучић негирао да жели контролу над судијама и тужиоцима у Србији, и додао да то "измишљају они који не знају шта друго да измисле".

Вучић је по доласку у Давос, у Швајцарској, где ће учествовати на годишњем Светском економском форуму са страним званичницима и привредницима, говорећи за београдску ТВ Пинк, критиковао правосудје у Србији.

Позвао је "све те дивне судије" да "прекину да штите Устав од њега", јер, како је рекао, он "нема намеру да га руши".

Вучић је позвао судије да се "мало баве тиме шта они могу да ураде, а не само полиција у кривичном прогону најопаснијих мафијаша у Србији, убица и нарко-дилера".

Поводом изјаве државног секретара Министарства правде о потреби уставног уводјења "екстерне контроле" судија и тужилаца као у Француској, где их поставља председник, Вучић је у Давосу рекао да "нити постоји таква иницијатива, нити је то његова жеља".

(Бета, РСЕ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер