четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарство културе Црне Горе: Српска војска је била окупаторска 1918. године
Хроника

Министарство културе Црне Горе: Српска војска је била окупаторска 1918. године

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. април 2018.

 Билборди које су поставиле будванске власти на којима се слави "ослободилачки улазак српске војске 1918. године у Будву", узбуркали су страсти у Црној Гори.

Стогодишњица ослобођења Будве представљена је на начин који није веродостојан, саопштено је из Министарства културе Црне Горе.

На билбордума се, како пише, обележава "сто година поноса и славе" и наводи се "на успомену доласка храбре побједоносне српске војске која послије јуначких побједа ослободи Будву на Митровдан 1918. Постави општина Будва"

"Најсвежијом пропагандом на подручју Будве, пре свега, шаљу се поруке које немају било какво утемељење у историјској фактографији. Оно што је несумњиво је да се кроз покушај фалсификовања историје покушава испровоцирати грађански концепт Црне Горе", казали су из Министарства, преноси РТЦГ.

Према њиховим речима, сви историјски извори недвосмислено указују како је “ослобођење Будве”, заправо, представљало чин повлачења аустроугарске војске са црногорског приморја, у чему није учествовала армија ниједне друге државе.

"Истине ради, фактографија говори како се, при повлачењу аустроугарске војске, једини контакт југословенских трупа са њима на подручју Црне Горе догодио у борбама око Подгорице, 17. и 18. октобра (“Уједињење Црне Горе и Србије 1918”, Димитрије Вујовић, Подгорица, 1962)".

Из Министарства наводе да сви историјски подаци недвосмислено говоре да су српске трупе у Будву ушле тек по повлачењу аустроугарских, "па о том чину није могуће говорити као о ослобођењу у било којој форми. Напротив".

"Стога, апсолутно је недостојно и неумесно вршити ревизију догађаја који су део црногорског културног и историјског бића, па било то и путем билборда", наводи се у саопштењу.

Из Министарства поручују да је обмањивање путем оглашавања, сходно позитивним правним прописима, кривично дело и најављују да ће у случају да надлежни локални органи не предузму ништа, покренути процедуре у циљу утврђивања одговорности.

"Фалсификовање историјских чињеница друштвено је неодговоран и неприхватљив поступак, а Министарство културе Црне Горе неће нијемо посматрати тај и сличне поступке", закључује се у саопштењу црногорског министарства.

Координациони одбор Црногорског покрета Котор је Основном државном тужилаштву у Котору поднео кривичну пријаву против НН лица, власника билборда и општине Будва, као закупца, због кривичног дела повреде угледа Црне Горе, као и због кривичног дела изазивања националне, расне и верске мржње, саопштио је Ђорђе Кустудић, координатор Координационог одбора Црногорског покрета Котор.

Како наводи, на билбордима, кроз град и поред Јадранске магистрале, Општина Будва је поставила плакате који величају окупацију Црне Горе 1918. године.

“На једном плакату налази се фотографија српске краљевске војске у наступању, а ближе доњем левом углу, великим масним словима пише: “1918 сто година поноса и славе 2018”. На дну плаката, у три реда, исписано је: “На успомену доласка храбре и побједоносне Српске војске која послије јуначких побједа ослободи Будву на Митровдан 8. новембра 1918. Постави општина Будва”. На самоме дну, на плавој позадини, скоро по ширини плаката, великим словима исписана је парола: “Сто година од велике побједе у Првоме свјетскоме рату”. На другом плакату доминира фотографија Леонтија Митровића. Испод, у три реда пише: “Игуман Леонтије Митровић, ратник балканских ратова и Великога рата, сабраћом у пробоју Солунскога фронта”. Ближе доњем левоме углу, масним словима пише: “1918 сто година поноса и славе 2018″. На самоме дну, на плавој позадини, скоро по ширини плаката, великим масним словима исписана је парола:”Сто година од велике побједе у Првоме свјетскоме рату””, подсећа Кустудић.

Према његовим речима, плакат излаже порузи Будву, односно, Црну Гору, величајући њену окупацију коју су, на Митровдан, 8. новембра 1918. године, и тих дана извршиле Српске трупе, пише портал ЦДМ.

(Б92-РТЦГ-ЦДМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер