Хроника

Данас: Министарство финансија САД увело санкције појединим извозницима оружја из Србије - двадесетак српских фирми на удару ембарга, међу којима „Партизан Тех“ и „Вектура транс“ Слободана Тешића као и његових сарадника

Штампа
понедељак, 09. децембар 2019.

Амерички Стејт департмент саопштио је вечерас да је Министарство финансија САД увело санкције појединцима и компанијама из Европе, Азије и Латинске Америке који су „починили озбиљне злоупотребе људских права и корупцију“.

На тој листи су и власници појединих фирми за извоз оружја из Србије, чиме су потврђена незванична сазнања Данаса из дипломатских кругов да ће се на удару америчког ембарга наћи и двадесетак компанија из наше државе. Kако се истиче у саопштењу, ембарго је уведен 9. децембра, на Међународни дан борбе против корупције.

Међу држављанима Србије против којих ће бити примењене санкције налази се и Слободан Тешић.

Подужи списак

На подужем списку Америчког министарства финансија налазе се и следећи грађани Србије: Зоран Петровић, извршни директор компаније Партизан Тецх, Никола Бркић из исте компаније, Милан Суботић, власник и извршни директор компаније Вецтура транс Д.О.О, Желимир Петровић, власник компаније Аранекс Д.О.О, као и Сретен Цвјетковић, Љубо Маричић…

Министарство финансија САД: Слободан Тешић био један од највећих дилера оружја на Балкану, под санкцијама је због корупције, али и даље ради као тихи партнер у компанијама које су биле у његовом власништву

Америчко Министарство финансија је у понедељак на свом сајту обавило саопштење за медије под насловом "Казнене санкције за корупцију и мреже материјалне подршке" у којем се наводи више имена држављана Србије умешаних у трговину оружјем и корупцију.

"Данас, на Међународни дан борбе против корупције, америчко Одељење Канцеларије за контролу страних средстава Министарства финансија (ОФАЦ) указује на актере корупције и њихове мреже у Европи, Азији и Латинској Америци", наводи се се у саопштењу.

Кад је реч о Србији, саопштење долази након што је податке о трговини оружјем из Крушика у јавност изнео узбуњивач Александар Обрадовић који је још у кућном притвору. У том документу се, између осталих, помиње се и Слободан Тешић.

"Слободан Тешић наведен је у Извршном налогу за санкције због умешаности у озбиљна нарушавања људских права и корупције, из децембра 2017. У то време, Тешић је био међу највећим дилерима оружја и муниције на Балкану и био је готово деценију на УН листи забране путовања због кршења УН санкција на извоз оружја у Либију. Тешић је потенцијалним клијентима плаћао скупе одморе, школовање њиховој деци у западним школама или универзитетима и давао велики мито како би осигурао контакте. Четири компаније су истовремено биле или у Тешићевом власништву или под његовом контролом: Предузеће за трговину на велико и мало Partizan Tech ДОО Београд - Савски Венац (Partizan Tech), Technoglobal Systems ДОО Београд (Technoglobal), Charso Limited и Grawit Limited", наводи се.

Након што је означен на тој листи, додаје се, Тешић је наставио да се бави трговином оружјем и да ради као тихи партнер у компанијама које је поседовао или којима је руководио. "И сада контролише многе, ако не и све аспекте дневних операција тих компанија, укључујући посредовање и налажење нових пословних могућности, мада се ослања на своје сараднике од поверења да потписују уговоре и њихова имена се налазе на свим јавно доступним документима", пише на сајту америчког министарства.

У саопштењу се затим наводе имена девет људи који су деловали, или су се претварали да делују, директно или индиректно у Тешићево име.

Први је наведен Горан Андрић, као један од најближих Тешићевих сарадника, који га је, како пише, представљао у разним међународним продајама, укључујући и вођење преговора док је Тешић био на листи забране путовања УН. "Радећи за Тешића, Андрић је био укључен у омогућавању продаје оружја, измежу осталог, када је потписао уговор у име означене компаније Partizan Tech. ОФАЦ је означио и Велком Траде Д.О.О. Београд, чије је седиште у Србији, као Андрићево власништво или фирму под његовом контролом, или ону у чије име делује, или се директно или индиректно претвара да делује".

Наведен је и Небојса Шаренац, као генерални директор и Technoglobal анд Partizan Tech Компанија. "Шаренац је Тешићев нећак, и један од његових најближих сарадника. Melvale Corporation Д.О.О. Београд (Мелвале) са седиштем у Србији је такође означена као власништво или под контролом Шаренца или јр пн радио или се дирекно или индиректно предсатвљао да ради за компанију. Шаренац је и влансик и представник Мелвале".

Зоран Петровић је генерални директор и главни човек у Partizan Techu, компанији означеној децембра 2017. Петровић је у Тешићево име преговарао са страним ентитетима, наводи америчко министарство.

Никола Бркић је главни човек и правни заступник Partizan Techa.

Милан Суботић је власник, генерални директор и представник фирме Вектура Транс ДОО (Vectura Trans) са седиштем у Србији, која је истовремено означена као Тешићево власништво или под његовом контролом, или која директно или индиректно ради или се претвара да ради за Тешића.

Тешић је Вектура Транс користио за примање одобрених дозвола за извоз, за комплетирање уговора о оружју и да затвори уговоре о оружју са страним владама. Суботић је такође на списку као контакт за извозне дозволе за Partizan Tech.

Желимир Петровић је власник, генерални директор и представник фирме Аранекс ДОО (Аранекс) из Србије, компаније која је истовремено сада означена као Тешићево власништво или под његовом контролом, или која је директно или индиректно радила или се правила да ради у Тешићево име. Тешић је користио Аранекс за закључивање уговора о оружју са страним владама у Африци и пословима са другим старним владама, наводи се.

Помиње се и Сретен Цвјетковић као власник 50 одсто фирме Фалкон Стратеџик и њен представник, као и Љубо Маричић, директор Тецхноглобал-а и бивши представник Партизан Армс-а.

Уз шест поменутих фирми, ОФАЦ је означио и још три компаније које су или у Тешићевом власништву или под његовом контролом, или које раде или се директно или индиректно претварају да раде у његово име: Моонсторм Ентерприсес ЛТД, са Кипра, Тардиграде Лимитед (Тардиграде) са Кипра за послове у трећим земљама (посебно у арапским и афричким земљама. Тешић је такође користио своје компаније у Србији да са Тардиградеом потписују уговоре пре продаје робе крајњем купцу), као и Бусинесс Диверситy Лимитед, коју је Тешић основао са седиштем у Хонгконгу како би пословао са европским земљама.

Он је користио Бусинесс Диверситy Лимитед за уговоре у еврима како би избегао америчке санкције,“ каже се у саопштењу за медије америчког Министарства финансија, објављеном у понедељак.

Посланица Мариника Тепић је 3. децембра поставила питање зашто Слободан Тешић поново добија дипломатски пасош, по ком основу га је добио и по чему је толико значајан да поново добије дипломатски пасош.

Тепић је рекла и да је Тешић био донатор два трактора породицама на Косову и Метохији која су у име Александра Вучића ишли да поделе Вучићев блиски сарадник Никола Селаковић и Душан Козарев из Канцеларије за Косово и Метохију.

"Тешић је тада представљен као привредник из Београда, а прећутано је да је и трговац оружјем. Буквално у исто време фабрика Крушик склапа посао о извозу наоружања са Јерменијом, који се затим раскида да би се уступио фирми Вектура Слободана Тешића. Имамо школски пример трговине утицајем и спонзорства", рекла је тада Тепић и додала да постоје озбиљне индиције и информације да је највећи део тог оружја које је Тешић извезао за Јерменију, заправо завршио у Либији која се налази под ембаргом УН.

Фирма Вектура транс ДОО је наведена у извештају америчког министарства финансија међу компанијама које су данас стављене на листу за санкције.

(Данас, Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]