четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарства финансија САД: Државни дуг САД на новом рекорду, износи 22,01 хиљада милијарди долара
Хроника

Министарства финансија САД: Државни дуг САД на новом рекорду, износи 22,01 хиљада милијарди долара

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. фебруар 2019.

 ВАШИНГТОН - Државни дуг Сједињених Америчких Држава прешао је нову границу достигавши први пут више од 22 хиљаде милијарди долара.

Дневни извештај Министарства финансија, објављен у уторак, показује да је укупан јавни дуг "тежак" 22,01 хиљада милијарди долара у односу на 19,95 хиљада милијарди, колико је износио када је председник Доналд Трамп преузео дужност 20. јануара 2017, извештава агенција АП.

Износ дуга се повећао откако је усвојено Трампово смањење пореза од 1,5 хиљада милијарди долара у децембру 2017. године и након прошлогодишње одлуке Конгреса о повећању потрошње на домаће и војне програме.

Државни дуг је збир годишњих буџетских дефицита. Канцеларија Конгреса за контролу буџета (CBO) предвиђа да ће овогодишњи дефицит бити 897 милијарди долара, што је повећање од 15,1 одсто у односу на прошлогодишњи мањак од 779 милијарди долара.

У наредним годинама, CBO предвиђа да ће дефицит наставити да расте за максималних 1.000 милијарди долара годишње, почев од 2022. године, и да то повећање ниједном неће бити испод тог износа до 2029. године.

На то ће углавном утицати растући трошкови финансирања социјалне и здравствене заштите (Медикер), с обзиром на масовно пензионисање припадника генерација рођених после Другог светског рата.

Упркос растућем нивоу савезног дуга, многи економисти сматрају да су ризици мали и указују на тренутне каматне стопе, које су и даље неуобичајено ниске према историјским стандардима. Ипак, неки буџетски стручњаци упозоравају да све већи државни дуг представља значајан ризик за владу, јер би могао да јој отежа да на евентуалну финансијску кризу одговори путем смањења пореза или повећања потрошње, наводи АП.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер