среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашим Тачи и Кадри Весели: Нису нам требале сцене из Мушутишта
Хроника

Хашим Тачи и Кадри Весели: Нису нам требале сцене из Мушутишта

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. август 2016.

"Косовски председник" Хашим Тачи и председник "Скупштине Косова" Кадри Весели оценили су данас да су сцене из села Мушутиште потпуно непотребне и неприхватљиве.

У саопштењу Тачија наведено је да јучерашњи догађаји "нису у интересу Косова нити његових грађана" и да је "право сваког да се врати на своју имовину и своје место порекла", преносе косовски медији.

"То важи за сваког грађанина Косова, без обзира на етничку припадност", рекао је Тачи и позвао све да то право поштују.

У даљем тексту саопштења за медије, косовски лидер наводи да су "питања несталих, расељених лица и окупиране својине, ране отворене још за време рата" и додао да "те ране морају да се затворе како би се окренули будућности".

Председник Тачи је закључио да ће се "правосуђе бавити бавити свима који су починили злочине у прошлости, јер је правда је предуслов за искрено помирење и за изградњу мултиетничког Косова".

Председник "Скупштине Косова" Весели, рекао да Косову нису потребни инциденти попут јучерашњег у Мушутишту.

"Такве догађаје могу да злоупотребе они који желе да спрече консолидацију државе Косово и да прикажу негативан имиџ наше државе у свету", рекао је Весели.

Весели је истакао да су "право на вероисповест, слободу кретања, право на повратак на своју имовину, основна права прописана Уставом Косова" и додао да је законска обавеза Косова да гарантује таква права. 

Далибор Јевтић: “Косовска полиција” морала да спречи протест Албанаца
 
Министар за заједнице и повратак у "косовској влади" Далибор Јевтић изјавио је данас да је косовска полиција требало да унапред обезбеди бољи оперативни план и спречи протест Албанаца у Мушутишту код Суве Реке, како би расељени Срби из тог села могли да обележе славу.

Косовска полиција јуче није могла да гарантује безбедан улазак расељених Срба у село Мушутиште код Суве Реке, због протеста Албанаца и сукоба с полицијом, због чега је одлучено да они славу обележе у манастиру код села Зочиште, у општини Ораховац.

"Очигледно је да је полиција током јучерашњег дана учинила све да растера демонстранте, али недостајао је бољи план. Ми смо имали уверавање полиције да неће дозволити никакву блокаду пута. Мислим да је ту заказало то што је био потребан бољи оперативни план", рекао је Јевтић за Радио-телевизију Србије.

Он је казао да с обзиром на то да је протест Албанаца унапред најављен, косовска полиција је требало претходног дана да обезбеди да не дође до блокаде пута.

Јевтић је навео да очекује да институције обезбеде владавину права и закона, јер је "недопустиво да се у 21. веку" некоме брани да се слободно креће.

"Очекујем да систем обезбеди минимум људских права, јер основно људско право је право на слободу и живот, ови људи ни за ста никоме нису криви, било је жалосно гледати ово", рекао је Јевтић и додао да ће током ове недеље инсистирати да почне процес изградње првих десетак кућа за десет породица које треба да се врате, али да не очекује да ће то проћи без проблема.

Јевтић је казао да је важно да политички представници Срба буду на местима на којима се доносе одлуке, јер, како је оценио, то је начин да се створе бољи услови за живот Срба на Косову.

"Треба да будемо тамо, да наставимо да радимо, да инсистирамо на ономе што треба да буде поштовање људских права", рекао је Јевтић и додао да "не треба улица да буде место на којем ће се нешто пресуђивати, већ то треба да буду институције".

Он је уочи сутрашњег Међународног дана несталих казао да је проблем несталих лица једно од "пуно болних питања" која стоје између Срба и Албанаца.

 (Танјуг, Бета) 
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер