петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министар Предраг Марковић крајем 2009. добио кредит од 100.000 евра за своју фирму „Стубови културе“
Хроника

Министар Предраг Марковић крајем 2009. добио кредит од 100.000 евра за своју фирму „Стубови културе“

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. мај 2011.

Предузеће „Стубови културе - Време књиге", у власништву актуелног министра културе Предрага Марковића, добило је крајем 2009. године од државног Фонда за развој кредит од 100.000 евра по веома повољним условима.

Како преноси интернет сајт Пиштаљка, у време доделе кредита Фонд је био у надлежности Марковићеве странке Г17 плус.

У додели кредита „за обртна средства", према оцени Пиштаљке, нису наведени јасни критеријуми, а у доношењу одлуке су учествовале Марковићеве партијске колеге. Кредитна процедура је реализована експресно, за свега три недеље, а дати су му нетржишни услови за отплату, што указује да је 100.000 евра послужило за „гашење пожара" у фирми министра Марковића, а не за развој.

Министар Марковић каже за Прес да нема ничег спорног што је његовој фирми одобрено 100.000 евра кредита.

- „Стубови“ јесу аплицирали и добили кредит од Фонда за развој, који се сада редовно отплаћује - кратко нам је рекао Марковић.

Према подацима Агенције за привредне регистре, Марковић има 100 одсто власничког удела у предузећу „Стубови културе“. Седницом је председавала Весна Ковач (секретар Министарства економије), а присуствовали су и тадашња министарка за НИП Верица Калановић (потпредседница Г17) у својству председнице комисије Фонда за развој, као и Ивица Којић из Министарства економије.

Остало је нејасно по којим критеријумима су чланови УО Фонда експресно одобрили 100.000 евра кредита, пошто се то из Марковићевог захтева не види. У формулару су уписани само информативни подаци о привредном друштву и наведено је да је просечан број запослених 28, а да није планирано запошљавање нових радника. Његов кредитни захтев је у Фонд примљен 8. децембра 2009, а кредит је одобрен 21. децембра. Већ 25. децембра он је потписао уговор о кредиту. Банкарску гаранцију као инструмент за обезбеђење уредног враћања кредита, коју је Марковић доставио Фонду, издала је Привредна банка Београд, на чијем челу је Чедо Петровић, такође кадар Г17 плус. Само четири дана касније Фонд је пребацио целокупан износ од 9,6 милиона динара на рачун „Стубова културе“.

Без тих 100.000 евра фирма министра Марковића би доживела фијаско, показују биланси за 2009. Ту годину „Стубови“ су окончали са књиженим приходима од 34,5 милиона динара и нето добити од свега 7.000 динара. То практично значи да би у билансима Марковићевог предузећа био неминован минус да није реализован спорни кредит.

Потпредседница Владе Верица Калановић каже да је фирма Предрага Марковића добила кредит у складу са законом и процедурама Фонда за развој, под истим условима као и стотине других предузећа.

- Коментар да је кредит дат како би се спасла Марковићева фирма јесте злонамеран. Нисам до данас ни знала да се ради о његовој фирми. Марковић није тражио никакве ургенције, већ је добио кредит као било који послодавац - наводи за Прес Калановићева.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер