Хроника

Министар финансија САД: Светска банка треба да пружи више подршке најсиромашнијим државама

Штампа
недеља, 14. април 2019.

 Амерички министар финансија Стивен Мнучин рекао је да би Светска банка требало да оствари већи напредак у преусмеравању кредита од брзорастућих економија, попут кинеске, и пруже више подршке најсиромашнијим земљама.

Америчка влада као позитивно оцењује то што је Светска банка изразила жељу да повећа подршку земљама "погођеним крхкошћу, сукобима и насиљем", навео је Мнучин на затварању пролећног састанка Светске банке и Међународног монетарног фонда у Вашингтону.

Мнучин је рекао да Светска банка треба да осигура да подршка буде усмерена на јачање "приватних инвестиција које повећавају раст и смањују сиромаштво" као и да САД желе да виде "додатни напредак" у преусмеравању више кредита Светске банке ка сиромашнијим земљама.

Светска банка је међу већим изворима помоћи за развојне пројекте као што је на пример изградња брана. Мнучин је рекао да инвестиције у производњу струје представљају кључну потребу за развој у сиромашнијим земљама.

САД су успеле да поставе Дејвида Малпаса, дугогодишњег критичара Светске банке, за њеног новог председника.

Председник САД Доналд Трамп је у једном интервјуу рекао да је за тај посао разматрао и своју ћерку Иванку.

"САД и Кина се баве последњим спорним питањима"

САД и Кина се баве последњим спорним питањима у трговинским преговорима, рекао је данас амерички министар финансија Стивен Мнучин.

"Надамо се да се приближавамо последњој рунди разговора да бисмо пронашли решење проблема", навео је Мнучин.

Према његовим речима, важније је добро преговарати него "постављати арбитрарне датуме".

САД и Кина од јануара преговарају о свеобухватном трговинском споразуму којим би се окончао трговински рат који је председник САД Доналд Трамп покренуо да би натерао Пекинг да одустане од економске политике коју САД сматрају нелојалном.

Мнучин је рекао да су две стране ове недеље разговарале телефоном као да ће то чинити и наредне недеље.

Трампова влада жели да смањи огроман трговински дефицит с Кином и натера Кину да престане с присиљавањем компанија да предају технологију, ограничи субвенције државним фирмама и престане са крађом интелектуалне својине.

Амерички министар финансија рекао је да су разговори у Вашингтону о опорезивању информатичких гиганата били "продуктивни", и поздравио обећање Француске да ће укинути те порезе ако дође до договора у Организацији за економску саадњу и развој.

"Водили смо бројне продуктивне разговоре. То је за нас очигледан приоритет", рекао је Мнучин на затварању пролећног састанка Светске банке и Међународног монетарног фонда.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]