среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министар финансија САД: Нема разлога за развој финансијске кризе због изласка Британије из ЕУ
Хроника

Министар финансија САД: Нема разлога за развој финансијске кризе због изласка Британије из ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2016.

 Амерички министар финансија Џејкоб Лу сматра да је глас Британаца за излазак земље из Европске уније отежавајућа околност за САД и светске привреде, али да "нема разлога за развој финансијске кризе".

 Не кажем да неће бити неког утицаја на тржишта, али је тај утицај и до сада био уобичајено присутан - рекао је Лу данас у интервјуу за тв станицу ЦНБЦ, преноси агенција АП.

Према његовим речима, биће важно да креатори економске политике сигнализирају да су спремни да користе алате који су им на располагању за подстицање економског раста а "не да претерано реагују на дневну волатилност ту и тамо".

Наговештавајући забринутост да би државе могле да покушају да интервенишу на девизним тржиштима како би стекле трговинску предност, Лу је додао да су САД "ставиле до знања да би једностране акције у смислу интервенција биле дестабилизујуће".

Амерички министар финансија је такође рекао да ће администрација председника Барака Обаме тесно сарађивати са званичницима у Лондону и Бриселу, као и са другим водећим међународним партнерима како би се "обезбедио наставак економске стабилности, сигурности и просперитета у Европи и на глобалном нивоу".

Додао је да је у редовном контакту с министрима финансија других земаља, као и са актерима на финансијским тржиштима широм света, и да ће званични Вашингтон "наставити са тесним консултацијама у наредним данима, недељама и месецима".

Лу је навео да Сједињене Државе неће сугерисати временски рок за британски излазак из ЕУ, оценивши да то треба оставити Британији и ЕУ, али је приметио да ће "накритичније бити да се одржи поверење на финансијским тржиштима током периода транзиције".

Он је такође најавио да Обамина администрација планира да погура у Конгресу да се у овој години гласа о Споразуму о Транспацифичком партнерству и трговини (ТПП) са земљама Азије.

Критичари су напали предлог тог трговинског споразума, тврдећи да ће он довести до даљег губитка америчких радних места, при чему су и Хилари Клинтон и Доналд Трамп устали против тог документа.

Лу је оценио да је ТПП "у основи у интересу америчких радника и америчке привреде" и да ће бити велика грешка за Америку да се "повуче из света", наводи агенција АП.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер