четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милутин Мркоњић: СПС ће опет имати подршку као деведесетих година, Дачић је најмудрији политичар на овим просторима
Хроника

Милутин Мркоњић: СПС ће опет имати подршку као деведесетих година, Дачић је најмудрији политичар на овим просторима

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. јул 2015.

 Време Социјалистичке партије Србије (СПС) и левичарских идеја тек долази и ми ћемо поново имати подршку као деведесетих.

Тако у интервју за „Блиц“ потпредседник СПС Милутин Мркоњић, члан СПС од њеног оснивања 17. јула 1990. године, коментарише 25. рођендан странке.

- Не мислим, притом, на деведесете у лошем смислу, да ме дежурни критичари не би погрешно интерпретирали, већ на чињеницу да смо тада имали 200 од 250 посланика. Иако су данас левичарске идеје преузеле и неке друге странке, ми их се држимо у континуитету пуних 25 година и у том сегменту смо водећа странка у Србији.

Упоредите нам СПС из времена председниковања Слободана Милошевића и времена Ивице Дачића?

- Обојица су, свако у своје време, дали лични печат СПС. Оно што је значајно то је да је у том периоду од 25 година сачуван континуитет идеја и идеала са којима СПС наставља своју и те како значајну мисију у развоју и животу Србије.

Који вам је период лично дражи?

- Исто је то за мене. Наравно да смо и ми правили грешке током година, али наши изворни принципи се негују у континуитету и логично је да морају да се прилагођавају и времену и околностима.

Које су врлине, а које мане СПС данас?

- СПС је политички вешто задржао своју позицију у власти, пронашао начин да опстане и онда када је то било и објективно најтеже, сачувао је своје руководеће језгро које није било спремно да жртвује идеале за интересе. Недостаје нам већа брига о такозваним малим људима, јер ако је тешко обезбедити им конкретну економску подршку, треба онда више да осете политичко и морално ангажовање СПС. У организационом смислу чини ми се да смо под притиском разних других обавеза изгубили онај неопходни дневни контакт између наших чланова у бази и оних који су у врху партије, посебно са онима који су у државном врху.

И шта сте онда пожелели СПС за 25. рођендан?

- Да у тешким временима глобалне транзиције, економске и политичке, која потреса свет, остане веран и доследан својим принципима социјалне правде штитећи и Србију и њену слободу, заједништво свих народа који у њој живе.

А председнику Дачићу?

- Убеђен сам да је он најмудрија политичка фигура на овим просторима и један од најискуснијих политичара у Србији. Зато верујем да ће својим ауторитетом у међународној заједници створити услове да постане део Европе.

Где видите СПС за 10 година?

- СПС ће увек бити једна од водећих партија у Србији. Биће највећи легитимни представник левице која у Србији има историјски дубоке корене, до те мере да је збиља тешко замислити ту Србију без левице, у нашем случају без СПС.

Данас влада прагматизам

Како је изгледало учланити се у партију те 1990?

- Тек са 65. година сам постао партијски функционер. У том погледу се много променио политички живот у Србији. Све је више оних који у политику одлазе из крајње прагматичних разлога, да тамо реализују своју животну егзистенцију, да од политике створе своју животну професију.

25 година СПС

16. јул 1990. у тадашњој СФРЈ формиран је СПС уједињењем Савеза комуниста Србије и Социјалистичког савеза радног народа Србије

Три председника СПС:

Слободан Милошевић (јул 1990 - март 2006)

Борисав Јовић (мај 1991 - октобар 1992)

Ивица Дачић (од децембра 2006)

На власти од 1991. до 2000. и од 2004. до данас

Опозициони период: децембар 2000 - март 2004.

Најбољи изборни резултат: децембар 1990 - на првим изборима за Скупштину Србије СПС је добио 194 посланика

Најгори изборни резултат: јануар 2007 - на ванредним изборима за парламент само 16 посланичких места

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер