четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милован Јовановић: Вучић на Танталовим мукама, има историјску шансу да постигне споразум са Приштином и помирење са Албанцима и обезбеди светлу будућност нама и нашој деци
Хроника

Милован Јовановић: Вучић на Танталовим мукама, има историјску шансу да постигне споразум са Приштином и помирење са Албанцима и обезбеди светлу будућност нама и нашој деци

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. јул 2018.

 Новинар Милован Јовановић изјавио је у Новом дану ТВ Н1 да председник Србије Александар Вучић има историјску шансу да постигне споразум са Приштином и помирење са Албанцима, Хрватима и Бошњацима чиме би, како је оценио, обезбедио светлу будућност у региону за генерације које долазе.

У Бриселу се наставља дијалог председника Србије Александра Вучића и председника Косова Хашима Тачија о свеобухватном споразуму о нормализацији односа Београда и Приштине.

Новинар Милован Јовановић дијалог са Приштином види као Вучићеву “историјску шансу” за споразум са Албанцима. Вучић је, како каже, на Танталовим мукама, али ако успе да постигне споразум са Приштином и помирење са Албанцима, Хрватима и Бошњацима, “обезбедиће светлу будућност нама и нашој деци”.

“Наша деца биће прва генерација која ће се родити и живети у миру. Погледајте шта кажу из Брисела, Берлина, Париза, Лондона, Вашингтона. Њихови лидери о Србији и председнику Вучићу говоре у суперлативу. Вучић има историјску шансу да направи споразум и да спроведе помирење. То је гарант за светлу будућност. Србија може да поправи имиџ, утицај и углед.”, оценио је Јовановић.

Истиче и да је режим Слободана Милошевића изгубио све ратове 90-их година, и да је третиран као главни виновник распада Југославије.

“Милошевић је изгубио Косово у рату са НАТО-ом. Кумановски споразум је пар екселанс капитулација (...) Потписан је 9. јуна 1999, а сутрадан је усвојена Резолуција 1244 у Савету безбедности УН, по Седмом поглављу Повеље УН, где се легализовала НАТО интервенција, и где је СР Југославија окарактерисана као главни узрочник рата на Косову”, подсетио је гост Новог дана.

Приметио је, међутим, да и 19 година након Кумановског споразума, велики део опозиционих странака, али и део владајуће коалиције, тај споразум представља као победу Милошевића којом је сачувано Косово.

Ипак, иако представници власти у Београду стално говоре о компромису, нико не прецизира шта би тај компромис значио, односно чега би се то и Београд и Приштина одрекли како би обе стране биле “подједнако незадовољне” постигнутим споразумом. Јовановић верује да је “горка пилила” за Приштину успостављење Заједнице српских општина, али и гарантовање имовине, безбедности и слободе кретања косовских Србима, као и потпуна заштита културних добара.

Србија, с друге стране, према Јовановићевим речима, не би морала да призна независност Косова, али не би ни спречавала његов пријем у међународне институције, укључујући и УН.

Јовановић верује и да кључ за решавање косовског чвора лежи у Вашингтону и стога се нада да ће Вучић у наредном периоду обновити савезништво са САД.

Европске вредности важније од формалног чланства

Говорећи о Вучићевом боравку у Паризу и сусрету са председником француске Емануелом Макроном, Јовановић је оценио да је та посета дошла у правом тренутку, јер ће се реформа ЕУ десити управо у троуглу Париз – Лондон – Берлин.

“Макрон је рекао да Србија до 2025. мора да спроведе реформе, са отварањем и затварањем поглавља, и да је то предуслов за чланство, али да до тога неће доћи, јер је предуслов и да се ЕУ реформише. Нама су важни европски стандарди и европске вредности, да ли ћемо и када формално постати чланица ЕУ није важно”, оценио је гост Новог дана.

Подсетио је и да ће Македонија, након договора са Грчком, извесно постати 30. чланица НАТО, истичући да ниједна земља некадашњег Варшавског пакта или бивше СФРЈ није постала чланица ЕУ, а да пре тога није ушла у НАТО. То је, како каже, неформални услов за чланство, али Србија је изабрала неки други пут и зато је, сматра, ту где јесте.

Јовановић је оштро осудио и појављивање Марка Перковића Томпсона на дочеку хрватских фудбалера, оцењујући да је ЕУ пала на испиту и да не успева да се избори са јачањем неофашизма у својим чланицама. На питање да ли очекује да ће у Србији бити рехабилитован Милан Недић, Јовановић је рекао да је у овој земљи све могуће.

“Народ који стално гледа у прошлост, којима су битнији старији него они који долазе, који није у стању да прихвати реалност и суочи се са самим собом, који није у стању да искоричи унапред, осуђен је на пропаст”, закључио је он.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер