уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милован Дрецун: Већина Срба је прихватила процес нормализације односа са Приштином као једини исправан пут
Хроника

Милован Дрецун: Већина Срба је прихватила процес нормализације односа са Приштином као једини исправан пут

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. октобар 2017.

 Председник Одбора Скупштине Србије за Косово и Метохију Милован Дрецун изјавио је да су локални избори на Косову и Метохији спроведени успешно, и да ће као такви бити и верификовани. У подршци коју је Београд дао Српској листи Дрецун не види ништа спорно, као ни у порукама Марка Ђурића да они ван Српске листе на изборима раде против државе Србије.

"Српски народ се определио на основу резултата који су досад постигнути и које је постигла држава Србија у процесу нормализације односа с Приштином. Већина Срба је прихватила тај процес као једини исправан пут којим може да се иде даље и којим може да се обезбеди сигуран опстанак српског народа, његова економска перспектива и да се створе услови за масовнији повратак протераних и да се уђе у процес који је на видику, а то је коначно решавање статуса Космета, али не једностраним актима, као што су Албанци покушали 2008. године", изјавио је Дрецун у Новом дану.

Према његовим речима, резултати ових избора су веома битни, јер су Срби трећи пут у кратком року излазили на изборе.

"Имали смо парламентарне изборе на Косову, где је Српска листа однела убедљиву победу, онда смо имали изборе за председника Србије, где је показана убедљива подршка политици Александра Вучића, и сада смо имали локалне изборе, који су битни због нечега што треба да уследи, а то је формирање Заједнице српских општина", рекао је Дрецун.

Поруку директора владине канцеларије за КиМ Марка Ђурића да сви који на локалним изборима наступе против Српске листе, раде против интереса државе Србије, Дрецун не види као спорну.

"То је само слање снажних порука. Нико није жигосан нити ће сносити последице због тога што није био уз Српску листу. Али се рекло - ако нисмо јединствени, наносимо штету српским интересима", рекао је Дрецун и додао да свакако те људе не треба отписати, већ их треба придобити за даљу сарадњу и успоставити међусобну комуникацију.

 "Не знам шта су очекивали? Како је требало српски народ да се определи? На основу резултата које је у претходном периоду остварила Српска листа и држава Србија, или на основу нечијих само празних обећања? Нису подлегли тим причама, као што се дешавало у минулом периоду, схватили су да морамо да будемо јединствени", рекао је Дрецун.

Додао је да "ако погледате Српску листу, видите да су у ранијем периоду неки појединци били у другим странкама", али да су "сада схватили да само јединственим наступом можемо да помогнемо опстанку српског народа на Косову и Метохији".

Дрецун је рекао да су интереси албанске стране познати и да њима одговара разједињеност српских представника.

"Шта је интерес албанских странака? Да увек имају подељене српске представнике, ако им затреба 2, 3 или 4 гласа за рецимо гласање о Војсци Косова, па да добију ту четворицу који ће гласати против интереса Срба", оценио је Дрецун.

О радној групи за унутрашњи дијалог

Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић именован је за председника Радне групе за унутрашњи дијалог о Косову у коју ће бити укључена сва министарства. Друга фаза дијалога би, према најавама, требало да почне врло брзо.

Дрецун каже да је та радна група "техничка подршка" дијалогу, она има задатак да обезбеди услове за вођење дијалога.

"Ја не учествујем у томе, али мислим да ће се она бавити техничким стварима - да договара и обезбеди услове за дијалог са разним институцијама...Избор Ђурића на функцију председника те радне групе је сасвим логичан, јер је он изузетно присутан у преговорима с Приштином и зна шта се дешава", рекао је Дрецун.

Он каже да Ђурић неће водити дијалог, да ће то радити председник Србије Александар Вучић, који је и покренуо тај дијалог.

На питање да ли је тачно да Владина Уредба о правосудним органима на Косову даје могућност судијама и осталом особљу право на посебну пензију без обзира на године зивота и без обзира на стаж, Дрецун каже да је ситуација на Косову специфична, али да још ништа није коначно одлучено с тим у вези.

"Треба још увек да се ускладе захтеви и очекивања тих судија...На томе се ради...И зар не мислите да је ситуација на Косову посебна ситуација? Наравно да јесте. Знате колико је тамо правосуђе подложно политичким утицајима и ја претпостављам да се жели да се обезбеди да судије имају неку материјалну сигурност и да не могу да буду подложни шиканирању", рекао је Дрецун.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер