четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милован Дрецун: Рано је разговарати о томе да ли би било прихватљиво да након договора о трајном решењу Косово добије столицу у УН - важан је сусрет Вучића и Тачија
Хроника

Милован Дрецун: Рано је разговарати о томе да ли би било прихватљиво да након договора о трајном решењу Косово добије столицу у УН - важан је сусрет Вучића и Тачија

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. јун 2018.

 Неопходно је одржати састанак на највишем нивоу да би се покренуо процес нормализације блокиран понашањем Приштине, изјавио је ФоНету председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун.

Он је ово изјавио уочи наставка бриселског дијалога председника Србије Александра Вучића и косовског председника Хашима Тачија.

Он је уверен да ће такав састанак дати додатну тежину, нарочито на албанској страни, „јер видимо да су суочени са унутрашњим размирицама и неспоразумима како и на који начин наставити процес нормализације односа“.

Упркос томе, јединствени су у ставу да не дозволе формирање Заједнице српских општина, што је кључно питање нормализације односа, рекао је Дрецун новинару ФоНета Николи Тодоровићу, у оквиру серијала Косинус.

Према његовој оцени, Западу се очито жури да затвори косовско питање и предочио да земље које су признале самопроглашену сецесију желе да Србија прихвати Косово као државу.

Према његовом ставу, САД у овој фази не траже формално признање, али очекују да се Србија не противи чланству Косова у Уједињеним нацијама (УН).

То није решење, већ би генерисало нову кризу, упозорава Дрецун, али мисли и да замрзавање овог питања није није одрживо.

Албанци и Запад то не би дозволили, образложио је Дрецун и приметио да се, осим тога, не могу очекивати драстичне промене у геополитичком односу снага у свету како би се на Балкану нешто суштински променило.

Према његовим речима, мора да се седне за сто и договори коначно решавање статуса Косова и Метохије, али тај „договор не може да буде једностран, у корист једне, а на штету друге стране”.

Рано је говорити какав би компромис за српску страну био прихватљив, сматра Дрецун и предвиђа да ће се модел прихватљив за обе стране дефинисати ако дође до тих разговора.

Евидентно је да Срби и Албанци могу сами да се договоре, без великих сила, истакао је Дрецун, али им се то не дозвољава, па договор без њих не може бити валидан и спроведен.

На једној страни су САД са својим савезницима, при чему „Албанце мало ко за шта пита“, док је Србија, према тумачењу Дрецуна, на другој страни са земљама које подржавају њене ставове и њен територијални интегритет.

Имајући у виду да без Русије евентуални договор не би могао да буде верификован у УН, неопходно је и њено учешће, рекао је Дрецун и објаснио да се зато и говори о неком формату који би могао да личи на међународну коференцију.

Упитан да ли би, у случају договора о трајном решењу, за Србију било прихватиљиво да Косово има столицу у УН, Дрецун је кратко узвратио да су то питања о којима је сада веома рано разговарати.

Ако би дошло до разговора о коначном статусу Косова и био постигнут договор који би суштински мењао унутрашњу организацију Србије, онда би, према његовом ставу, грађани свакако морали да га верификују.

Да га прихвате или одбаце на референдуму, то ништа није спорно али до тога има много времена, све је неизвесно, оценио је Дрецун.

Он не каже да ће бити таквих разговора, нити да ће се отворити питање решавања коначног статуса Косова и Метохије, али мисли да би то била ситуација „која би нас из готово изгубљене позиције вратила активно у игру“.

Дрецун сматра да би емоције требало оставити по страни када се говори о решавању косовског проблема и напомиње да је ово једна веома озбиљна геополитичка прича.

Према његовом предвиђању, решавање тог проблема дефинитивно ће одредити правац будућности државе Србије и целокупног српског народа.

„Мој је осећај Косова и Метохије да је то отаџбина сваког Србина, ма где био рођен и ма где живео, и зато га носимо у срцу“, закључио је Дрецун.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер