четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милован Дрецун: Приштина хоће да формира једнонационалну комисију која би одлучивала ко је власник имовине на “Косову“; ЗСО мора да се формира “по сваку цену”
Хроника

Милован Дрецун: Приштина хоће да формира једнонационалну комисију која би одлучивала ко је власник имовине на “Косову“; ЗСО мора да се формира “по сваку цену”

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. септембар 2016.

БЕОГРАД - Председник скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун изјавио је данас да Приштина избегава да се на дневни ред процеса нормализације односа са Београдом стави питање имовине, и то не само државне него и приватне, које је, како је оценио, кључно за стварање нормалних услова за повратак Срба у јужну покрајину.

Приштина је, како тврди, предложила закон за формирање њихове верификационе комисије, која би била једнонационална, уместо договорене трипартитне комисије, која би одлучивала о томе ко је власник имовине, а у којој би били по један представник Србије, Албаније и један међународни званичник.

Он је за РТС оценио да то представља покушај да се изврши легализација отимања српске имовине.

Како је објаснио, формирање те комисије би значило да када се појави Србин тврдећи да му је Албанац узурпирао имовину, а Албанац то негира и покаже "лажна документа" да је имовину купио, уместо да трипартитна комисија одлучи о томе, верификациона комисија Приштине уважи сведочење Албанца, доведе још два лажна сведока и Србин изгуби имовину.

Дрецун је нагласио да је закон, којим се предвиђа формирање те комисије, прошао прво читање у косовском парламенту, али је због притиска који је Србија извршила преко међународне заједнице "мало гурнут у страну".

"То је питање на којем Београд инсистира. То је директно везано за стварање нормалних услова за повратак. Ако би се то питање решило, онда би много више Срба желело да се врати на Космет", рекао је Дрецун.

Он је додао да ако се створе услови да Срби, који су протерани, буду убеђени да ће моћи да живе слободно и безбедно, да ће моћи да раде и издржавају породице од свог рада, онда ће сви који су протерани бити заинтересовани да се врате.

"Али ту је кључно питање имовине. Приштина избегава да се на дневни ред процеса нормализације стави питање имовине, не само имовине државе Србије него приватне имовине", рекао је Дрецун.

"По сваку цену" мора да се формира Заједница српских општина

Дрецун је истакао и да "по сваку цену" мора да се формира Заједница српских општина која је, како је истакао, темељни стуб бриселског процеса нормализације односа.

"Ако нема ЗСО, бесмислено је уопште говорити о наставку тог процеса", оценио је Дрецун.

На питање како живе Срби у јужној покрајини, Децун је рекао да је са процесом нормализације односа избегнута могућност масовнијих насилних акција Приштине према српском народу, посебно на северу Косова, али и ојачана позиција српског народа у заједницама јужно од Ибра.

"Степен безбедности и остварања људских права Срба, апсолутно није задовољавајући, али је у значајној мери стабилизован да се постепено надограђује у позитивном смеру", рекао је Дрецун.

Он је нагласио да су Срби ојачали своју политичку позицију, као и да се сада по први пут отвара економска перспектива.

Канцеларија Владе Србије за Косово и Метохију улаже значајна средства да се побољша квалитет живота, рекао је Дрецун додајући да приоритет више није само безбедност већ економски развој Срба и њихова самоодрживост на Косову.

"Мислим да смо сада обуздали било какве претње Албанаца, посебно екстремних, да доврше етничко чишћење на КиМ и да је српски народ на КиМ сада у значајној мери стабилизован", закључио је Дрецун.

(Tанјуг)   

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер